Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

SPECIÁL: Dvacet otázek a odpovědí o ptačí chřipce

  9:21aktualizováno  9:21
Jak se chovat aby riziko nákazy ptačí chřipkou bylo co nejmenší? Je nebezpečné vyrazit si do zoo nebo krmit ptáky v přírodě? Mám se obávat nákazy od andulek, které chovám doma? Na tyto a další otázky odpoví následující text.
Krmení ptáků není s výjimkou místa, kde se chřipka přímo vyskytla, nebezpečné. Ilustrační foto

Krmení ptáků není s výjimkou místa, kde se chřipka přímo vyskytla, nebezpečné. Ilustrační foto | foto: Robert RambousekMF DNES

1. Co kdybych se setkal s masem z nakaženého zvířete? Onemocním?
V prvé řadě je třeba říci, že něco podobného je vysoce nepravděpodobné už proto, že všude jinde ve světě se lidé nakazili přímo od zvířat, a to vesměs trvalým soužitím s nimi. Navíc virus ničí běžná kuchyňská úprava, a to i velmi krátké zahřátí na 70 stupňů Celsia.

2. Až teď budu o Velikonocích vyfukovat syrová vajíčka, nemůže se mi nic stát?
"Můžete dostat salmonelózu nebo jen střevní onemocnění, kampylobakteriózu," varuje hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký. Lidem proto doporučuje, aby k vyfukování vajíček právě kvůli těmto infekcím používali brčko. Ptačí chřipky však není třeba se z vajíček obávat. Jiné by to samozřejmě bylo v případě, že by se mezi domácími i jinými chovy virus běžně vyskytoval, ale tak tomu zatím není nikde na světě.

3. Mohu si dál kupovat v klidu vajíčka od sousedky na vesnici?
Zatím nehrozí riziko, že byste se tímto způsobem nakazili ptačí chřipkou, protože ta není v Česku nijak plošně rozšířena. Je však pravda, že domácí chovy jsou méně kontrolované než ty průmyslové. Z domácích vajíček kvůli tomu také více hrozí běžné průjmové infekce, stejně jako z nedostatečně tepelně upravovaného masa.

4. Mohu se v klidu přibližovat ke klecím s ptáky v zoo?
"Jít do zoo není dnes nebezpečné," říká mluvčí státní veterinární správy Josef Duben. Jiné by to mohlo být v případě, kdyby se už nemoc více rozšířila mezi divokými ptáky a hrozilo by, že by ji zanesli mezi tamní chovy. Pak by však zoo byly nejspíše uzavřeny. Nyní se nákaza vyskytla poměrně blízko malé zoo v Hluboké nad Vltavou, která může podle Dubna z veterinární správy požádat o preventivní použití vakcíny proti ptačí chřipce pro své chovy ptáků. Tato vakcína se však nehodí pro lidi.

5. Je nebezpečné krmit kachny nebo labutě na rybníku?
S výjimkou místa, kde se přímo vyskytla nákaza, nikoliv. Už proto, že se nemocný pták vzdaluje od hejna a umírá osamocený, navíc nemá zájem o jídlo. Je jasné, že o krmení stojí jen zdravá zvířata. Ptačí chřipka má u ptáků velmi rychlý průběh, a není se proto třeba obávat, že by například ptáci mohli být nebezpeční kvůli dlouhé inkubační době.

6. Jak se ptačí chřipka u ptáků projevuje?
Podobně jako u lidí ta lidská. Mohou mít teplotu a zanícené oči, pravděpodobně by jim teklo z nosních dírek, které najdete poblíž zobáku, a z očí. Někdy se k tomu přidává také průjem. Typický je velmi rychlý průběh, kdy nakažený pták hyne často během jednoho nebo dvou dnů.

7. Je nebezpečné, aby si děti na venkově hrály mezi slepicemi?
Zatím to rozhodně není nebezpečné kvůli ptačí chřipce, ale obecně je něco takového velmi nevhodné už proto, že zvířata přenášejí řadu dalších nemocí. Navíc jsou malé chovy více než ty velké ohroženy případnou nákazou – kvůli většímu riziku styku s volně žijícími zvířaty. Ale nyní je toto riziko velmi malé. Děti by si měly zvykat, že se slepicemi si prostě hrát nemají a nesmějí.

8. Může se stát něco dítěti, které si na pískovišti dá do pusy písek, v němž byl třeba holubí trus? Jsou holubi nebezpeční?
"Nemělo by se jim stát nic, protože mezi holuby se zatím ptačí chřipka nevyskytla," říká hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký. Nebezpeční jsou v tomto ohledu spíše vodní ptáci.

9. Co mám dělat, když uvidím mrtvého ptáka?
Nahlaste to policii nebo veterinářům. "U vodních ptáků se hlásí i jeden jediný uhynulý pták, řeč je třeba o labutích nebo kachnách. U ostatních ptáků se hlásí až pět a více uhynulých kusů na jednom místě," říká Josef Duben z veterinární správy.

10. Je nebezpečné chodit na drůbeží maso do restaurace?
Nemělo by to být nebezpečné, protože restaurace nakupují u zdejších dodavatelů a zde se mezi chovy ptačí chřipka nevyskytuje. Dávejte si však jen jídlo dostatečně tepelně upravené.

11. Mohu se nakazit například z vaječné omelety, vajíček nebo podobných jídel?
Riziko nákazy z těchto jídel nehrozí už proto, že žádné zdejší chovy nejsou infikovány ptačí chřipkou. Pakliže by se mezi nimi nemoc vyskytla, byly by nemocné chovy izolovány a likvidovány, takže nákaza by neměla hrozit ani pak. "Kdyby se infekce objevila mezi chovy, šlo by o izolaci jednotlivých ohnisek. Lidé, kteří by se na likvidaci podíleli, by dostali preventivně léky," popsal hygienik Polanecký.

12. Co tatarské bifteky? Někde je připravují třeba i z pštrosů?
Opět, daleko spíše než ptačí chřipka vám hrozí nákaza střevními infekcemi z používaných syrových vajec nebo třeba škrkavkami z hovězího masa. Větší obezřetnost by byla na místě v případě, že by se už ptačí chřipka mezi zvířaty v Česku vyskytovala běžně nebo kdyby se šířila mezi průmyslovými a domácími chovy, pak by vajíčka pravděpodobně mohla být nebezpečná.

13. Co mám dělat doma s andulkami, které chovám?
"Pokud se nemohou nijak setkat s ptáky žijícími venku, nejsou vůbec nebezpečné," říká mluvčí státní veterinární správy Josef Duben. Lidé se podle něj nemají v žádném případě těchto ptáků a dalších doma chovaných papoušků zbavovat.

14. Mám se ptačí chřipky bát víc než obyčejné? V čem se liší?
Běžnou chřipku způsobuje vždy jen mírně se měnící chřipkový virus, proti němuž mají lidé protilátky, případně nemívá nemoc tak těžký průběh, navíc se proti ní dá očkovat. Avšak pandemii by způsobil zcela nový typ viru, který by byl mnohem nakažlivější a zároveň by jím vyvolaná infekce měla s největší pravděpodobností těžší průběh. Snadno by se šířila z člověka na člověka – lidé proti viru přitom nemají žádné protilátky, protože se s ním zatím nesetkávají.

15. Ptačí chřipka je nová hrozba. V případě minulých pandemií chřipky byla příčina jiná?
Nikoli. Pouze nebyla známa souvislost mezi lidskou pandemií a infekcí šířící se mezi zvířaty. Ale ve skutečnosti třeba známá španělská chřipka byla nejspíše pandemií ptačí chřipky – mezi lidmi se začal šířit virus, který původně postihoval pouze ptáky.

16. Proč se chřipkové viry většinou objevují v zemích jihovýchodní Asie?
Může za to zdejší způsob života společně se zvířaty a také způsob jejich zpracovávání. Lidé zde žijí se zvířaty, zejména s drůbeží, pod jednou střechou a právě to přispívá k tomu, že se viry mění a adaptují na oba organismy. V Asii jsou navíc běžné třeba kohoutí zápasy a nedávno se objevil i případ infekce ptačí chřipky mezi jejich chovateli – ti kupříkladu neváhají vysávat bojujícím zvířatům rány svými ústy.

17. Jsou všechny druhy ptačí chřipky nebezpečné?
Mezi zhruba padesáti druhy virů ptačí chřipky jich je dost takových, kterých se odborníci zatím neobávali. Jenže se ukázalo, že i zpočátku neškodné kmeny se během půl až tři čtvrtě roku mohou změnit ve velmi nebezpečné. Pro člověka je nejvíce nebezpečný virus H5N1, jeden z virů chřipky typu A, který se nejčastěji objevuje u ptáků. Tento virus zabíjí ptáky po celém světě. Právě o typu H5N1 vědci soudí, že by mohl vyvolat celosvětovou pandemii.

18. Komu hrozí nákaza nejvíce?
Podle epidemiologa Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu jsou jednoznačně nejvíce ohroženi lidé, kteří by mohli přijít do styku s nakaženou drůbeží, ať už živou nebo při likvidaci uhynulé. Při pandemii by se však nemoc šířila napříč populací, přičemž by jejímu šíření pomáhaly stejné situace jako u běžné chřipky – tedy shromažďování lidí, veřejná doprava a podobně. Pandemický virus by se stejně jako klasická chřipka šířil kapénkovou infekcí.

19. Na co si mám dávat pozor, když venčím psa?
Je důležité, aby se nedostal do kontaktu s mrtvými ptáky. Pokud vás pes třeba neposlouchá, měl by mít zejména v blízkosti vodních ploch vodítko, minimalizujete tak riziko, že vám uteče a pustí se do uhynulého zvířete. To, že pes venku všechno očichává, však nebezpečné není. Dokonce ani to, že pes sežere či očichá nějaké mrtvé zvíře, nemusí znamenat vážné nebezpečí už proto, že z tisíce vyšetřených zvířat se ptačí chřipka v Česku zatím předběžně potvrdila u jediné labutě.

20. Přenáší se ptačí chřipka na psy a kočky?
Původně se soudilo, že nikoli, ale ukázalo se, že nákaza zřejmě možná je. U koček je riziko asi o něco vyšší – běžně žerou ptáky. "Kočky žerou zpěvné ptáky, kdežto ptačí chřipka hrozí zejména ptákům vodním. Jedna odchycená labuť přitom absolutně neznamená zvýšení rizika," tvrdí Duben, podle nějž by riziko bylo stejně nízké, i kdyby se nemocné labutě našly na více místech. "Na druhou stranu je rozumné, aby lidé v místech, kde už se nakažení ptáci našli, drželi své kočky doma," dodává Duben.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Lobbista Tomáš Hrdlička (vlevo) hostem volebního studia iDNES.cz (21. října...
VIDEO: To nejlepší z volebního studia iDNES.tv

Server iDNES.cz přinesl ke sněmovních volbám 2017 sedmihodinové vysílání. Volební studio nabídlo řadu hostů v čele s bývalým prezidentem Václavem Klausem a...  celý článek

Ivan Bartoš ve volebním štábu Pirátů v Praze. (21. října 2017)
Je to strašná síla, když vám dá hlas tolik lidí, říká slavící Bartoš

Sehnat předsedu Pirátů Ivana Bartoše není snadné. Mobil má vypnutý. Nejsnáze ho najdete podle svítících světel a hloučku kameramanů. „Jsem více než spokojený s...  celý článek

Slavící hejtman Martin Půta.
Nechci sedět na dvou židlích, říká hejtman Půta. Místa ve sněmovně se vzdá

Od voličů v Libereckém kraji dostal téměř čtyři a půl tisíce hlasů. Ze sedmnáctého, posledního místa kandidátky Starostů a nezávislých se tak hejtman Martin...  celý článek

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.