Americká základna Guantánamo

Americká základna Guantánamo | foto: Profimedia.cz

SPECIÁL: Co je přízrak zvaný Guantánamo

  • 48
Guantánamo je dvousettisícové město na východě Kuby. Nedaleko něj leží stejnojmenná americká základna, jejíž název teď vyslovuje celý svět. Někdo s pochopením, někdo jen nesouhlasně kroutí hlavou. Američané tu už čtvrtým rokem drží několik set zajatců z boje proti terorismu.

Proč právě tady? Nejde o trvalé území USA, tudíž se prý na ně nevztahují americké zákony. A vězni tu alespoň podle interpretace americké vlády mohou být drženi bez soudu a bez přístupu k právníkům.

Na místě současné základny se v roce 1494 vylodil Kryštof Kolumbus. Záliv býval později útočištěm francouzských i britských pirátů. Základna má rozlohu 117 kilometrů čtverečních.

Prezident Theodore Roosevelt přiměl Kubu, aby pronajala zátoku za 2000 dolarů ve zlatě na rok. Nájem byl později prodloužen na neurčito, za víceméně symbolický "peníz" 4085 dolarů.

Od doby, kdy se v roce 1959 chopil moci Fidel Castro, šek na tuto částku přijal pouze jednou a v dalších letech peníze odmítl. Se skřípěním zubů však musí přítomnost svých úhlavních nepřátel trpět.

Základna poskytuje veškerý komfort
V současnosti slouží základna jako obří věznice. Počet jejích obyvatel stoupl od ledna 2002 třikrát – na zhruba šest tisíc.

Místo je americké se vším všudy: své provozovny tu mají McDonald’s, Pizza Hut i KFC. Pro personál tu je i skvělý sportovní areál, aby se nenudil. Američané totiž nesmějí vycházet za brány základny.

Ve vězeňském táboře pracuje několik desítek čtyřčlenných vyšetřovacích - takzvaných tygřích - týmů. V každém jsou dva vyšetřovatelé, tlumočník a specialista na analýzu informací. Výslechy jsou časté a trvají až šestnáct hodin bez přestávky. Konkrétního vězně vyslýchá vždy stejný tým.

Pro ty, kteří spolupracují, se rýsuje jako odměna tábor číslo čtyři, v tamních podmínkách něco jako ráj na zemi. Místo řvavě oranžových obleků tu jsou vězni oděni v bílém, dostanou pravé modlitební koberečky a jen tady i polštář pod hlavu. A jako zvláštní privilegium vodu v lahvích a hrnek na pití. Někdy i knihy.

Zbylé tři tábory jsou daleko drsnější. Rozpis hlídek je vytvořen tak, aby vězni byli neustále sledováni. Ovšem třeba jídlo tu místní "chovanci" mají kolikrát lepší než doma.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue