Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Máte špatnou zkušenost se státní maturitou? Napište nám svůj příběh

  • 59
Jedničkáři propadají u státní maturity z českého slohu, kritéria pro hodnocení jsou podezřelá. Stížností na státní maturitu přibývá. MF DNES a iDNES.cz se snaží všechny stížnosti nespokojených studentů zaznamenat.

Zdá se, že pokud je smyslem státních maturit naštvat co největší počet studentů, je to projekt úspěšný. Nestačí průšvih s matematickým didaktickým testem, kdy v těžší verzi neuspělo tolik studentů, že Cermat, organizace zodpovědná za státní maturity, musela upravit kritéria, aby studentů prošlo více. Tentokrát se problém týká slohových prací z českého jazyka.

Napište nám

Máte podobné zkušenosti ze státní maturitou? Pošlete nám váš příběh s kontaktem na spatnematurity@mfdnes.cz.

Zuzana z pražského lycea zírala na své maturitní výsledky zprvu nechápavě, pak smutně. Teď se hněvá. Vedle skoro samých jedniček svítila pětka ze slohové práce z češtiny.

"Vůbec nechápu, co jsem udělala špatně. Nejvíc bodů mi hodnotitel strhl za subjektivní položky. Psala jsem charakteristiku učitele, podle něj to charakteristika není, ale já jsem přesvědčena o opaku. Celé čtyři roky jsem měla ze slohů jedničky," diví se maturantka. Společně s ní dostaly pětku ze slohu i tři její spolužačky. Jedna z nich je premiantkou třídy. Matka Zuzany se chce bránit právní cestou. Vyjadřovací schopnosti má přitom dívka slušné, což dokazuje známka z anglického eseje - v něm přišla jen o jediný bod.

To Jakub, gymnazista z Prahy, měl z anglického eseje plný počet bodů, ale sloh z češtiny zvládl jen na 13 bodů (známka čtyři). Jeho práci češtináři na internetu ohodnotili na dvojku až trojku. I v jeho případě hodnotitel strhl nejvíc bodů za subjektivní položky.

Jeden z proškolených hodnotitelů (přeje si zůstat v anonymitě) tvrdí, že měl každý oznámkovat asi 200 prací. I on jich pár vyhodil. "Práce na vyhození musí být plná pravopisných chyb, naprosto banální a dítě skládá jen holé věty," vysvětlil. Podotkl navíc, že hodnotitelé věděli, o jaký typ školy jde, a mohli být na gymnázia přísnější.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video