Liberecké sídliště Rochlice

Liberecké sídliště Rochlice | foto: MF DNES

Špatná adresa v Liberci? Rochlice, největší sídliště ve městě

  • 53
Krádeže, domácí násilí, zadlužené domácnosti, které nejsou schopny splácet. S tím vším se potýkají obyvatelé Rochlic, největšího sídliště v Liberci. Žije v něm přes deset tisíc obyvatel, což představuje desetinu Liberce.

Ne každý zde ale chce strávit zbytek života. "Rochlice jsou spíše dočasnou adresou. Lidé tu bydlí chvíli a pak se stěhují jinam," podotkl ředitel liberecké městské policie Ladislav Krajčík.

Sídliště Rochlice

Liberecké sídliště Rochlice

Rochlice je největším libereckým sídlištěm. Bydlí tu přes deset tisíc lidí, což je desetina obyvatel Liberce.

Nejstarší domy v Rochlici jsou ze 70. let minulého století. Výstavba tu skončila v roce 1992.

V současnosti sídliště prochází velkou rekonstrukcí, která by měla vyjít na 230 milionů korun a skončit v roce 2013. Lidé se dočkají nových chodníků, dětských hřišť či parkovišť.

Souhlasí s ním i Liberečané. "Mám pár známých v Rochlicích a moc se jim tam nelíbí, pokukují spíš po Ruprechticích nebo Králově Háji. Jenže tam jsou byty dražší," uvádí Jiří Bayer.

Podle Krajčíka není situace na sídlišti ničím novým. "Problémy Rochlice jsou letitou záležitostí. Vyplývá to ze skladby obyvatelstva, ze sociálního prostředí, které tu je," tvrdí.

"Řešili jsme to už v minulosti, přesunuli jsme služebnu, máme tu okrskáře, který má na starosti Rochlice a blízké okolí. Nejčastěji na sídlišti dochází k drobné kriminalitě, jako jsou krádeže, poškozování vchodových dveří a schránek u paneláků, k porušování veřejného pořádku, krádežím aut či domácímu násilí," vypočítává ředitel.

Město o problému ví a snaží se ho řešit. Své kontaktní centrum má v Rochlicích organizace Člověk v tísni, kterou podporuje radnice.

Sídliště se opravuje

"Zaměřujeme se nejen na dospělé, ale i na děti a mládež. Ty se často ve volném čase nudí a to směřuje k trestné činnosti, k experimentování s drogami. Řešíme ale i vztahové a partnerské problémy či domácí násilí," popsala ředitelka libereckého Člověka v tísni Eva Kočárková.

Dodala, že tyto problémy se vlastně vyskytují na každém větším sídlišti. "Čím větší město, tím větší anonymita. Na mládež útočí nejrůznější lákadla jako třeba herní automaty, což na vesnici není," podotýká. Kromě kriminality se Rochlici a nejen jí nevyhýbají problémy s lidmi, kteří se dostali do pasti dluhů.

Liberecké sídliště Rochlice

"Předluženost stoupá. Do naší pobočky chodí i lidé, kteří se už ani nemohou dostat do insolvenčního řízení. To se pak řeší velmi těžce. Často ti lidé nejsou schopni dostát ani žádným pravidlům, jako je termín splácení a podobně. Mají dluhy do konce života," doplnila Kočárková.

Podle předsedy Osadního výboru Rochlice Oldřicha Jeníčka je problém sídliště v nečinnosti státu.

"Stát a sociální úřady by to měly začít řešit, tlačit na ty nepřizpůsobivé lidi. Nám tu hodně pomáhá sdružení Kontakt. To například z dětmi ze sociálně slabých rodin jezdí na výlety. Některá ta děcka byla poprvé na Ještědu. Na tom se ukazuje, že některé rodiny ve výchově totálně selhávají," poznamenal.

I přesto se Rochlice chtějí stát příznivou libereckou čtvrtí. Od roku 2002 tu probíhají stavební práce. Vznikly tu nové chodníky či dětská hřiště. Modernizací prošla škola i s přilehlými sportovišti, následně se opravily silnice a parkoviště. Celkem má regenerace sídliště Rochlice vyjít na 230 milionů korun. Hotovo by mělo být v roce 2013.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video