Španělští odpůrci globalizace byli vyhoštěni

P r a h a - Vyhoštění z České republiky na dva roky dostali v nepřítomnosti dva španělští odpůrci globalizace u Obvodního soud pro Prahu 1. Španělé Salvador Azcona Cueva a Miguel Oliva Martinez byli soudem uznáni vinnými z házení dlažebních kostek během zářijových demonstrací proti zasedání MMF a SB. Dva mladíci byli uznáni vinni zekména po výpovědích tří policistů, jež je zatýkali. "Nejdříve jsem slyšel pouze ránu. Když jsem se otočil, viděl jsem, jak oba znovu házejí dlažební kostky na výlohu Interbanky," řekl před soudem policista Václav Staněk, který v září v civilu sledoval demonstranty.

Se svým kolegou oba výtržníky sledovali až do okamžiku, kdy se přiblížili ke kordonu uniformovaných výtržníků. "Dvakrát jsem křikl: Stůjte, policie! Oni však zrychlili a snažili se nám utéct," doplnil kolegu policista Petr Vlček.

Po pár minutách stíhání policisté oba španělské odpůrce globalizace dopadli a zatkli je.

Dlažební kostky podle policistů Španělé hodili do skleněné výplně budovy Interbanky na Václavském náměstí. Peněžnímu ústavu tak způsobili škodu 4800 korun.

Soud s polským aktivistou
Podobný soudní proces s polským odpůrcem globalizace, Zbigniewem Zowczakem, byl již ráno odročen na neurčito. Zowczak se totiž k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 nedostavil. Podle soudkyně Dany Šindelářové mu nebylo možné doručit předvolání.

"Bylo nám sděleno, že Zowczak se potuluje po celé Evropě, je nezaměstnaný a živí se žebrotou," oznámila soudkyně. Polák je podezřelý, že 26. září házel na Václavském náměstí na kordon policistů dlažební kostky a že rozdupal keramické odpadkové koše.

Únorové soudní líčení
Za neúčast dvou trestně stíhaných odpůrců globalizace v únorovém sodním líčení odmítá zodpovědnost španělské velvyslanectví. "Španělské velvyslanectví může po dohodě se soudem zprostředkovat předání obsílek obžalovaným do ruky. Nemůže ale zajistit, aby tady byli fyzicky přítomni," řekla pracovnice konzulárního oddělení tohoto zastupitelského úřadu.

K soudu se nedostavili přesto, že to přislíbili v říjnu před propuštěním z vazby. Záruku tehdy podle soudkyně Dany Šindelářové poskytlo i španělské velvyslanectví. Podle konzulárního oddělení však velvyslanectví pouze "řeklo, že věří ujištění rodičů, že se zaručí za to, že se jejich synové (k soudu) dostaví".

Důvody absence obou obžalovaných u soudu velvyslanectví nezná. "Soud jim poslal obsílku běžnou cestou. Proto nikdo v tuto chvíli neví, zda ji převzali," vysvětlila pracovnice velvyslanectví. To by podle ní mohlo být příště vyřešeno tím, že by soud požádal velvyslanectví, aby zprostředkovalo doručení předvolání.

Propuštění z vazby
Soud propustil Cuevu i Martineze loni 19. října z vazby právě na základě jejich slibu, že se nebudou vyhýbat trestnímu stíhání a po písemné záruce španělského velvyslanectví, že na splnění slibu obžalovaných dohlédne. "Španělské velvyslanectví bylo vyrozuměno o termínu dnešního líčení," řekla soudkyně Šindelářová s tím, že nyní tento zastupitelský úřad požádá o spolupráci při zajištění účasti obou mužů u hlavního líčení.

Dánský odpůrce
Šindelářová již v únoru zkoumala vinu osmnáctiletého dánského studenta Madse Traerupa, jehož státní zástupkyně viní z útoku na veřejného činitele. V plném rozsahu ho zprostila obžaloby, že 26. září na Václavském náměstí udeřil jednoho policistu tyčí do hlavy a dalšího se nedaleko odtud pokusil uhodit dlažební kostkou. Rozsudek není pravomocný, neboť státní zástupkyně, která požadovala vyhoštění a pokutu 500 tisíc korun, se na místě odvolala.

Demonstrace proti MMF a SB
Při demonstracích zhruba 12 tisíc lidí proti pražskému zasedání světových finančníků zaútočili aktivisté loni 26. září na policisty dlažebními kostkami, tyčemi a zápalnými lahvemi. Policie odpovídala slzným plynem, vodními děly a obušky. Na policejní služebny bylo předvedeno přibližně 900 lidí, z nichž vyšetřovatel devatenáct obvinil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video