Stovky tisíc lidí se v Katalánsku zúčastnily shromáždění na oslavu národního...

Stovky tisíc lidí se v Katalánsku zúčastnily shromáždění na oslavu národního dne. Příznivci odtržení regionu od Španělska vytvořili 400 kilometrů dlouhý lidský řetěz, který se vinul celým Katalánskem. (11. září 2013) | foto: Reuters

Španělští poslanci zatrhli Kataláncům referendum o nezávislosti

  • 31
Španělští poslanci jednoznačně odmítli katalánské referendum o nezávislosti, které se mělo konat 9. listopadu. Po sedmi hodinách debat proti němu hlasovalo 299 poslanců, pro byli jen Katalánci a Baskové. Bohatý region na severu Španělska se ale nevzdává.

Premiér Mariano Rajoy již dříve varoval před "ekonomickou pohromou" pro Španělsko i samotné Katalánsko, pokud by se referendum konalo. V úterý zopakoval, že by referendum bylo nelegální. Podle španělských zákonů by o něm totiž muselo hlasovat celé Španělsko a ne jen jediný region.

Katalánsko

Katalánsko je součástí Španělska od roku 1714 a platí za jeden z jeho nejrozvinutějších regionů. Spadá do něj i Barcelona, druhé nejlidnatější město Španělska.

Na podzim 2012 zvítězila v tamních parlamentních volbách strana Konvergence a Jednota, která soustavně usiluje o nezávislost Katalánska (více čtěte zde).

"Spolu všichni vítězíme, rozdělení všichni prohráváme. Není to jen otázka zákonů, ale i citu," řekl podle BBC Rajoy v debatě před hlasováním. "Nedokážu si představit Španělsko bez Katalánska nebo Katalánsko mimo Evropu," prohlásil.

Proti žádosti o referendum se postavily všechny velké strany včetně Rajoyovy Lidové strany i socialistické opozice, celkem 299 poslanců. Pro referendum hlasovaly jen katalánská a baskická uskupení, která dala dohromady jen 47 hlasů.

Nevzdáme to, říká prezident Katalánska

Artur Mas, prezident Katalánska po sečtení hlasů oznámil, že jeho vláda bude o referendum usilovat dál. "Někteří by to rádi prohlásili za konec, ale těmto lidem jako prezident Katalánská říkám, že to konec není," řekl Mas. Jeho vláda teď podle prezidenta bude hledat zákonné mechanismy, jak v konzultacích o referendu pokračovat.

Katalánská vláda se během referenda chce voličů zeptat na dvě otázky. První zní: Chcete, aby Katalánsko bylo státem? Pokud volič odpoví ano, čeká ho doplňující otázka: Chcete, aby bylo nezávislým státem?

Katalánsko je jedním z nejrozvinutějších španělských regionů. Od roku 1979 ve Španělsku platí zákon o jeho autonomii. Region má svůj vlastní parlament, vládu i prezidenta. Hlasy volající po úplném odtržení Katalánska zesílily během ekonomické krize. Řada Katalánců jen těžko snáší, že musí dotovat centrální vládu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video