Španělský premiér Mariano Rajoy na archivním snímku

Španělský premiér Mariano Rajoy na archivním snímku | foto: Reuters

Španělský premiér má problém: tajná konta ve Švýcarsku na své jméno

  • 20
Nejvyššími patry španělské politiky zmítá obří korupční skandál. Deník El País ve čtvrtek zveřejnil "účetní knihu", podle níž členové vládní Lidové strany včetně premiéra Rajoye dostávali peníze z tajných účtů. Naštvaní voliči ztrácejí trpělivost.

"M. Rajoy, druhé pololetí 1999 – 2 100 000 peset." Strohý, ručně napsaný údaj v úzké žlutě vybarvené kolonce seznamu, jenž se ve čtvrtek objevil v nejčtenějším španělském deníku El País, zasadil konzervativnímu premiérovi Marianu Rajoyovi i celé jeho vládní Lidové straně těžkou ránu.

Ofocený list podle deníku pochází z tajné účetní knihy bývalých stranických pokladníků a dokládá, že mnohé lidovecké špičky dostávaly takřka dvacet let peněžní odměny od různých podnikatelů. Nejprve v pesetách, někdejší španělské měně, později v eurech. A to velmi pravidelně. Jen Rajoy si mezi lety 1997 až 2008 ročně přišel na více než 25 tisíc eur (přes 640 tisíc korun), napsal středolevicový list.

Vedení Lidové strany pravost dokumentu okamžitě popřelo. "Tuto informaci zásadně odmítám, o žádné takové ručně psané knize nevíme," prohlásila na zvláštní tiskové konferenci generální tajemnice strany Maria Dolores de Cospedalová a dodala, že strana podnikne právní kroky, aby "prokázala pravdu a umlčela zákeřné lži, urážky a křivá nařčení", jež se okolo vládní strany vyrojily.

Ale i Cospedalová figuruje na tajných účtech, stejně jako třeba někdejší premiér José María Aznar a mnoho dalších. O údajných bonusech pro politiky v minulých dnech psal i konzervativní list El Mundo, podle jehož nejmenovaných, ale důvěryhodných zdrojů lidovečtí kádři běžně dostávali obálky s pěti až patnácti tisíci eur.

Konec zlaté éry

Takové nadstandardní odměny nemusí být nutně nelegální, tedy pokud je političtí lídři zdanili a nechali zapsat do oficiálního účetnictví, připomněla španělská média. Ještě před pěti lety mohly španělské politické strany přijímat peníze od anonymních dárců. Problém je to zatím spíše etický. Dokumenty ukazují, že naprostou většinu "darů" vypláceli byznysmeni, kteří podnikají v nemovitostech a stavebnictví.

Španělsko v uplynulých letech zažilo zlatou éru budování. Stavební boom a následující realitní bublina se pak taky staly jedním z hlavních důvodů, proč se iberská země před časem ocitla na pokraji krachu. Španělsko sužuje nejvyšší nezaměstnanost v EU a mnozí obyvatelé odcházejí za prací do zahraničí.

Pravost tajných účtů ve čtvrtek popřel i muž, jenž je údajně vytvořil: Luís Bárcenas. Bývalý pokladník Lidové strany, který musel svůj post před třemi lety opustit kvůli podezření z braní úplatků a z manipulace s veřejnými zakázkami, patří ke klíčovým postavám současné krize. Když ho v roce 2009 začala policie vyšetřovat, Rajoy, tehdy ještě šéf nejsilnější opoziční strany, stál pevně za ním. Lidovci mu dokonce platili právníka.

Dojde na atomové bomby?

Takové časy však záhy skončily, konzervativci předloni drtivě vyhráli v předčasných volbách a zahájili tvrdé úsporné reformy. Podezřelý pokladník se jim už příliš nehodil. Zvláště když se zjistilo, že Bárcenas vlastnil švýcarské konto, kde svého času bylo i 22 milionů eur (přes 550 milionů korun). Soud jeho případ stále řeší, právníka už si platí sám. Někdejší pokladník nařčení odmítá a před časem lidovce varoval, že pokud ho hodí přes palubu, "vytáhne své atomové bomby"...

Včera (tj. ve čtvrtek) zveřejněné účty však odmítl jako podvrh. Ostatní jsou s hodnocením opatrnější. "Vypadá to na úplatky. Pokud se prokáže jeho pravost, bude to velmi inkriminující dokument," řekl agentuře Reuters nejmenovaný lidovec. Zklamaní jsou především Španělé, 96 procent z nich podle nedávného průzkumu listu El País věří, že tamní politika je prolezlá korupcí.

V šesti ze sedmnácti autonomních španělských regionů v současnosti čelí obvinění z korupce více než dvě stě politiků. A korupční skandál se nevyhnul ani monarchii. Zeť krále Juana Carlose I. Iňaki Urdangarín, vévoda z Palmy a manžel infantky Cristiny, chudé Španěly v krizi údajně připravil o statisíce eur.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue