Nacistickými koncentračními tábory prošlo více než 7 000 Španělů

Nacistickými koncentračními tábory prošlo více než 7 000 Španělů | foto: Profimedia.cz

Španělsko obžalovalo tři bývalé nacistické dozorce z Mauthausenu

  • 2
Španělský soudce obžaloval tři bývalé nacistické dozorce. Viní je z účasti na genocidě a z páchání zločinů proti lidskosti. Muže obvinili dva Španělé, kteří přežili pobyt v Mauthausenu. Ani jeden z podezřelých na Pyrenejském poloostrově nežije, soud je proto obžaloval na základě univerzální jurisdikce.

Případ začal madridský soudce Ismael Moreno sledovat v červenci 2007, kdy se k němu dostalo svědectví dvou mužů, kteří přežili holocaust. Ramiro Santisteban a Jesus Tello patřili k více než sedmi tisícům Španělů, kteří prošli německými koncentračními tábory.

Z pobytu v koncentračním táboře v Mauthausenu jim v paměti utkvěla jména několika dozorců: Johanna Lepricha, Antona Tittjunga a Josiase Kumpfa. První dva dodnes v klidu dožívají ve Spojených státech, Kumpf žije údajně v Rakousku.

Obžaloba na principu univerzální jurisdikce

Moreno téměř pětaosmdesátileté starce viní z účasti na genocidě a z páchání zločinů proti lidskosti. Obžaloval je na základě univerzální jurisdikce, která v případě obzvlášť krutých činů (kupříkladu genocidy, mučení nebo terorismu), nehledí na vazbu obviněných k zemi, v níž mají být souzeni.

Všichni tři patřili do SS-Totenkopfverbände (jednotka umrlčí hlavy), kterou tvořili nacisti působící v koncentračních táborech. Během druhé světové války prošli kromě Mauthausenu ještě tábory v Sachsenhausenu a Flossenbürgu.

Španělští svědci původně hovořili ještě o jednom z dozorců Johnovi Demjanjukovi, takzvaném Ivanu Hrozném. Ten už ale stojí před soudem v Německu. - o novodobém Ivanu Hrozném čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video