Potomci vyhoštěných sefardských Židů se možná vrátí do Španělska. To jim nyní

Potomci vyhoštěných sefardských Židů se možná vrátí do Španělska. To jim nyní nabízí okamžité udělení občanství. | foto: Profimedia.cz

Španělsko se kaje za minulost, nabízí občanství tisícům vyhnaných Židů

  • 36
Španělsko se po více než pěti stech letech vypořádá s jednou z černých kaněk ve své historii. Udělí totiž občanství všem zájemcům, kteří prokáží, že jsou potomky desetitisíců sefardských Židů, jenž ze země v roce 1492 vyhostili Ferdinad II. Aragonský a Isabela Kastilská.

Všem zájemcům ze světové židovské obce bude k udělení občanství stačit prokázat znalost řeči nebo kultury svých předků nebo předložení jakýchkoli dokumentů, které prokáží jejich rodinou příslušnost. Vstřícný krok ze strany španělské vlády umožnila klauzule v zákoně, která povoluje udělení občanství "za zvláštních okolností". Nové využití zákona mimo jiné urychlí také udělení více než tří tisíc občanství pro židovské zájemce, kteří o něj už v minulosti požádali.

Sefardští Židé

Jako sefardští Židé se obecně označují Židé a potomci Židů, žijící až do roku 1492 na Pyrenejském poloostrově a poté v oblasti Středomoří, Balkánu, Orientu, ale také v některých evropských zemích. Sefardští Židé tvoří zhruba deset procent soudobé světové židovské populace. Dnes žijí především v Izraeli, významná komunita pak také ve Francii.

Zdroj: Wikipedia

Španělská vláda nemá v současné době informace o tom, kolik lidí si o občanství zažádá.

Ministr zahraničních věcí José Manuel García-Margallo na nedávné konferenci v Madridu prohlásil, že "poskytnutí občanství potomkům sefardských Židů je rozpomenutím se na minulost, která po mnoho let zůstávala v tichosti přehlížena". García-Margallo dodal, že tento krok by měl umožnit návrat všech, kteří za svou domovinu stále považují Španělsko.

Vyhnání stálo sefardské Židy život

Španělsko už v roce 1992 nabídlo potomkům sefardských Židů poskytnutí omezeného občanství. Háček byl však v tom, že potenciální zájemci o občanství museli žít v zemi alespoň dva roky a museli se také vzdát svého vlastního občanství. Nově však nic takového úřady nepožadují.

Sefardští Židé byli nuceni odejít ze svých domovů ve Španělsku v roce 1492, kdy Ferdinad II. Aragonský a Isabela Kastilská podepsali Dekret z Alhambry, kterým ze Španělska vyhnali všechny Židy a muslimy, kteří nekonvertovali ke křesťanství. Početný zástup menšin měl jen čtyři měsíce na to, aby se rozhodl buď pro změnu víry, nebo vystěhování.

Tisíce Židů se po vyhnání ze Španělska usadily v druhém největším řeckém městě Soluň. Tam hráli Židé klíčovou roli v rozvoji města. Spokojený život jim narušil až vpád německých vojsk za 2. světové války. Podle historických pramenů zemřelo v německých koncentračních táborech 98 procent všech soluňských Židů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video