Katalánci se dožadují referenda, Madrid je proti (23. září 2017).

Katalánci se dožadují referenda, Madrid je proti (23. září 2017). | foto: AP

Madrid dočasně opanuje katalánskou policii, v Barceloně se protestovalo

  • 71
Španělské úřady převezmou v době, kdy se má konat referendum o nezávislosti Katalánska, kontrolu nad místní policií. Regionální vláda přesto pokračuje v přípravách na hlasování. Katalánci jsou ohledně referenda a platnosti jeho výsledků skeptičtí. V neděli jich navzdory tomu tisíce vyšly do ulic, aby daly najevo vzdor vůči Madridu.

Podle španělských médií rozhodlo o převzetí kontroly nad katalánskou policií v sobotu ministerstvo vnitra ve snaze překazit plebiscit, který centrální vláda označuje za nelegální. Katalánští představitelé krok označili za pokus o zastrašení, který však konání referenda nezabrání.

Madrid se obává, že katalánští policisté podřízení místní vládě nebudou ochotní zakročit 1. října proti místním představitelům, kteří přes protesty státu pokračují v přípravách plebiscitu.

Ministerstvo proto dočasně jmenovalo koordinátorem katalánské policie vysokého činitele španělských bezpečnostních složek Diega Péreze de los Cobos, jehož příkazům budou místní strážci zákona podléhat.

Již v pátek ministerstvo oznámilo, že do Katalánska posílá dodatečné policejní jednotky, aby udržovaly pořádek a zabránily přípravám referenda. Podle médií rozšíří současný počet pěti tisíc španělských policistů až o čtyři tisíce. Katalánská policie má přibližně sedmnáct tisíc příslušníků.

Nás nezastaví. Studenti rozdávali hlasovací lístky

„Čeká nás ještě mnoho nepříjemností. Stát chce omezit naši autonomii, ale nás nezastaví,“ napsal na Twitteru v reakci na krok Madridu katalánský ministr vnitra Joaquin Forn. Rovněž několik dalších představitelů sedmimilionového autonomního regionu dalo najevo, že přes stupňující se tlak centrálních úřadů od referenda necouvnou.

Tisíce Katalánců v neděli vyrazily do ulic Barcelony, aby daly najevo svůj vzdor vůči snaze španělských úřadů zablokovat konání referenda. Studentští aktivisté začali lidem rozdávat hlasovací lístky, jejichž prostřednictvím by za týden měli dát najevo svůj názor na otázku katalánské nezávislosti.

Štosy lístků vynášeli studenti z budovy barcelonské univerzity, kde během víkendu pokračují akce na podporu referenda, které zahájila páteční demonstrace reagující na razii bezpečnostních složek v sídlech katalánské regionální vlády.

„Tady jsou balíky hlasovacích lístků, pomozte nám s jejich distribucí po Katalánsku,“ řekl předseda jedné ze separatistických aktivistických skupin Jordi Cuixart. Podle médií šlo zhruba o milion lístků, které mají zamířit do různých míst sedmimilionového autonomního regionu.

Španělská policie v minulých dnech zabavila v rámci zmíněných razií statisíce lístků připravených k distribuci, v neděli však proti jejich rozdávání během demonstrace nezasáhla. Nečinní zůstali i členové katalánského policejního sboru.

Protestu se zúčastnil i katalánský premiér Carles Puigdemont či starostka Barcelony Ada Colauová, která tento týden oznámila, že ve druhém největším městě Španělska hlasování proběhne bez ohledu na právní kroky Madridu.

Tisíce lidí provolávaly hesla „Budeme volit!“ a „Demokracie!“, zatímco organizátoři protestů je vyzývali k tomu, aby ve své aktivitě neustali po celý týden, který nazvali „Maratonem za demokracii“.

Protesty mají být pokračováním nepokojů vyvolaných tento týden policejní razií na úřadech katalánské regionální vlády. Podnětem k veřejným akcím bude i svátek patronky největšího katalánského města.

Katalánci jsou skeptičtí, preferují kompromis

Většina obyvatel Katalánska se domnívá, že výsledky referenda o nezávislosti nebudou právoplatné. Vyplývá to z výsledků průzkumu zveřejněného v neděli listem El País, podle něhož by čtyři pětiny Katalánců podpořily plebiscit uspořádaný na základě dohody s centrální vládou.

Většina Katalánců dlouhodobě podporuje uspořádání referenda iniciovaného separatistickou vládou navzdory nesouhlasu Madridu. Celkem 61 procent obyvatel sedmimilionové autonomní oblasti Španělska si však podle nedělní ankety myslí, že bez ohledu na výsledek nebude hlasování právně závazné.

Výraznou podporu by přitom mělo referendum v případě, že by se na podmínkách jeho vypsání dokázali katalánští představitelé shodnout se španělskou vládou. Za nejlepší způsob vyřešení statusu Katalánska v takovém případě plebiscit považuje 82 procent dotázaných.

V současné situaci by podle 57 procent respondentů bylo lepší variantou vyjednávat s Madridem o možnostech autonomie než pokračovat v současné cestě k nezávislosti, kterou chtějí španělské úřady překazit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video