Španělsko zvažuje změnu časového pásma, chce zvýšit produktivitu lidí. Ilustrační snímek

Španělsko zvažuje změnu časového pásma, chce zvýšit produktivitu lidí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Španělsko zvažuje změnu časového pásma, chce zvýšit produktivitu lidí

  • 37
Španělsko zvažuje opuštění středoevropského času, který sdílí s většinou zemí EU včetně České republiky. Španělský parlament navrhl posunutí ručiček o hodinu zpět, čímž by se země připojila ke svému sousedovi na Pyrenejském poloostrově Portugalsku nebo k Velké Británii. Návrh nyní posoudí vláda.

Příslušná parlamentní zpráva zároveň vládu vybízí k vypracování studie o hospodářských důsledcích případného návratu ke greenwichskému času (UTC). "Žádost nenecháme ležet v šuplíku," slíbil španělský ministr hospodářství Luis de Guindos. Změna časového pásma však podle něj není "snadná věc".

V parlamentním návrhu mimo jiné stojí, že Španělé kvůli pro ně nevhodnému časovému pásmu spí o hodinu méně, než doporučují směrnice Světové zdravotnické organizace. To má pak za následek negativní dopady na produktivitu, stres, nehody a vysoká procenta studentů, kteří předčasně opouštějí školu.

"Naše denní rutina se odvíjí od polohy slunce. Podle něj obědváme kolem jedné a večeříme v osm večer. Hodinky nám však v létě ukazují o dvě hodiny více," píše se v návrhu.

Odborníci změnu pásma vítají, Španělé ne

Španělsko se řídilo greenwichským časem do druhé světové války. Diktátor Francisco Franco však přešel na základě sympatií k nacistickému Německu k času středoevropskému.

Návrat Španělska k UTC požadují také odborníci, protože svou geografickou polohou podle nich země nemá ve středoevropském pásmu co dělat.

A co na plánovanou změnu časového pásma říkají samotní Španělé? Většina z nich si myslí, že bude jen zbytečnou zátěží pro parlament. "Hodiny můžete změnit klidně na pacifický čas a stejně na tom nebude záležet. Španělé si vždy najdou cestu, jak pracovat méně, jíst později a oslavovat divočeji. Pochybuji, že změní svůj životní styl," uvedl pro server BBC Javier Brias z Madridu.

Za pravdu mu dávají i mnozí další.

Časová pásma

Základním časovým pásmem je pásmo, ve kterém platí UTC a které se rozkládá kolem nultého poledníku, který prochází Královskou observatoří v Greenwichi (Londýn, Anglie). Z toho důvodu se pásmovému času odpovídajícímu UTC někdy říká Greenwichský čas (GMT, Greenwich Mean Time). Ostatní časová pásma jsou popsána rozdílem počtu hodin, o které se v nich platný čas liší od UTC. Například středoevropský čas (SEČ) je označen jako UTC+1, neboť je vzhledem k UTC posunut o hodinu napřed (to znamená ve chvíli, kdy je 12:00 UTC, je ve střední Evropě 13:00). Na západní polokouli je čas oproti UTC posunut zpět (například v New Yorku, USA platí časové pásmo UTC-5), na východní polokouli platí čas, který je před UTC (například v Japonsko je časové pásmo UTC+9).

Zdroj: Wikipedia


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video