Španělsko a Británie nakously jablko sváru

O Gibraltar v ústí Středozemního moře se Británie a Španělsko přou už staletí. Ministři zahraničí obou zemí Jack Straw a Josep Piqué se v úterý v Barceloně shodli, že osud sporného území vyřeší do léta roku 2002. Konečná dohoda rozhodně nebude jednoduchá. Na Gibraltar, který je od roku 1704 pod vládou Británie, si činí nároky Španělsko, zatímco gibraltarská samospráva by poloostrov nejraději viděla nezávislý.

"Naším cílem je uzavřít do léta 2002 globální dohodu, která by měla pokrývat všechny významné otázky, včetně spolupráce a svrchovanosti," píše se ve společném prohlášení obou ministrů.

Piqué a Straw rovněž vyzvali premiéra britské kolonie Gibraltaru Petera Caruanu, který se jednání v Barceloně odmítl zúčastnit, aby se k diskusím připojil.

Jednání v Barceloně už přineslo i první konkrétní výsledky. Španělsko přislíbilo, že na Gibraltaru trojnásobně zvýší počet telefonních linek a pokusí se zde zlepšit systém zdravotní péče, píše Reuters.

Madrid a Londýn zahájily jednání o Gibraltaru v listopadu 1984 v Bruselu. Proces byl po čtyřletém zmrazení oživen letos v červenci. V posledních měsících se oběma stranám podařilo odblokovat otázky související s tzv. jednotným evropským nebem, tedy se sjednocením pravidel letecké dopravy v Evropské unii, a s bojem proti daňovým únikům.

Spor o strategické území
Gibraltar o rozloze šesti čtverečních kilometrů leží na samém jihu Pyrenejského poloostrova u ústí Středozemního moře, asi 20 kilometrů od Afriky. Mezi Británií a Španělskem, které mají jinak dobré vztahy jako partneři v EU a NATO, je stálým zdrojem napětí.

Britové mají na Gibraltaru vojenskou leteckou a námořní základnu, kterou využívají všichni spojenci v NATO kromě Španělska. Je zde i hlubinný přístav pro jaderné ponorky.

Gibraltar byl pod nadvládou Španělska v letech 1462-1704. Počátkem 18. století ho ve válce o španělské dědictví získala Velká Británie. V roce 1713 bylo vlastnictví Velké Británie potvrzeno tzv. utrechtským mírem. Utrechtská smlouva ale zároveň Gibraltaru přiznává "prioritní právo na návrat ke Španělsku".

Vnitřní samospráva byla na poloostrově zavedena už v roce 1964. V posledních letech začal Gibraltar usilovat o nezávislost. V říjnu 2001 vláda a opozice na Gibraltaru potvrdily ve společné deklaraci premiérům Tonymu Blairovi a Josému Maríi Aznarovi, že se nikdy nevzdají práva na sebeurčení a svrchovanosti nad svým územím.

Zatím není vůbec jasné, jak bude spor o Gibraltar vyřešen. Španělsko označuje současný stav za anachronismus a žádá, aby Gibraltar patřil Španělsku. Mezi 30 tisíci obyvateli poloostrova by se ale stěží našel jediný, který by se chtěl stát Španělem, píše Reuters.

JABLKO SVÁRU: GIBRALTAR

Spor o Gibraltar nejvíce vygradoval v říjnu 1997. Madrid usoudil, že vojenské letiště Británie bylo vybudováno nelegálně na půdě patřící Španělsku, a proto zavedl řadu restriktivních opatření. Ta mimo jiné zakazují přelet nad španělským vzdušným prostorem pro letadla, která z Gibraltaru startují nebo tam přistávají. Společné španělsko-britské velitelství však premiér Peter Caruana odmítl.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video