Španělská stěna

Severoatlantická aliance náhle a dost překvapivě usekla debaty a rozhodla, že se za rok rozšíří. Hádejte, proč ta rychlost? Protože George Bush přijel poprvé do Evropy a vypadalo by nesmírně trapně, kdyby se hned při prvním setkání nepohodl s politiky ze starého kontinentu. Něco se tedy dohodnout muselo. Rozšíření aliance dál na východ je historická věc. Ale jak už to bývá, historické události se často rodí z malicherných příčin. Ani teď tomu nebylo jinak. George Bush byl v Bruselu hlavně obchodním agentem prodávajícím odmítavým spojencům svou vizi protiraketové obrany. Dopředu bylo jasné, že Evropa není zrovna teď dychtivá něco takového kupovat.

Tím vznikl problém: jak udělat z hrozícího neúspěchu úspěch? Nemohlo se stát, aby se Američan a Evropané rozešli s chladným podáním ruky. Za prvé by to vypadalo špatně, neboť kvůli odmítnutí žádný americký prezident do Evropy zpravidla nevyráží, natož hned při své premiérové cestě. Za druhé proto, že by to jen prohloubilo napětí mezi oběma stranami Atlantiku.

Rozšíření NATO dál na východ bylo tím, na čem se mohli shodnout všichni. Je to taková okázalá španělská stěna, kterou byly na okamžik zastřeny naléhavější problémy.

To nemění nic na tom, že včerejšek je velký den pro země, které se strachovaly, že aliance se jim nakonec kvůli Rusku uzavře jako škeble. A je to velký den pro alianci. Dala přednost svobodné vůli žadatelů o vstup před politikařením s Rusy.

Ale je to také dobrá zpráva pro nás. Podívejme se na mapu: když do NATO vstoupí také Slováci, a na to si můžeme celkem vsadit, jsme v bezpečí přímo v lůně aliance, obklopeni téměř ze všech stran spojenci.

Za rok se na okolnosti, za nichž NATO dospělo k rozhodnutí posunout se dále na východ, dávno zapomene. Španělská stěna zmizí, ale to, co včera měla zakrýt, zůstane.

Vztahy mezi Evropou a Amerikou nejsou tak špatné, jak na první pohled vypadají, ale také je zřejmé, že Evropané a Američané vidí svět stále odlišnějšíma očima. To, jak aliance zvládne toto napětí, řekne hodně o její budoucnosti. Návod je přitom strašně jednoduchý: můžeme spolu vycházet dobře a můžeme spolu vycházet špatně. Ale protože spolu vycházet musíme, bude výhodnější to první.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video