K sobotnímu slyšení dorazila princezna Cristina s úsměvem na tváři (8. 2. 2014)

K sobotnímu slyšení dorazila princezna Cristina s úsměvem na tváři (8. 2. 2014) | foto: Manu FernandezAP

Španělská koruna před soudem. Princezna je podezřelá ze zpronevěry

  • 2
Španělská princezna Cristina vypovídala u soudu kvůli podezření ze zpronevěry v souvislosti s korupčním skandálem svého manžela. Je to poprvé, kdy se příslušník španělské královské rodiny objevil před soudem jako podezřelý.

Osmačtyřicetiletá dcera krále Juana Carlose dorazila v sobotu dopoledne k soudu na Mallorce, kde na ni čekalo 400 novinářů a asi 200 policistů. Na sobě měla černý kostým a okamžitě zamířila ke vchodu. Na fotografy a kamery se usmívala, s novináři ovšem odmítla komunikovat. U soudu poté vypovídala sedm hodin.

Vyšetřovatelé soudí, že její manžel Inaki Urdangarín zpronevěřil 5,8 milionu eur (162 milionů korun) z veřejných peněz a princezna se na tom měla podílet.

Urdangarín podle žalobců díky své dobročinné nadaci Nóos získal pro svou firmu Aizoon celou řadu veřejných zakázek na pořádání různých konferencí a sportovních akcí v různých regionech Španělska. Část peněz z předražených zakázek pak přeposílal na svá soukromá konta v zahraničí.

Bývalý španělský reprezentant v házené i jeho urozená manželka jakékoli podezření odmítají a zatím nebyli obviněni.

"O ničem jsem nevěděla, věřila jsem manželovi"

Princezna Cristina působila ve vedení manželovy nadace. Když se korupční skandál před časem rozhořel, prohlásila, že o nezákonných aktivitách netušila.

U sobotního výslechu se podle BBC uchýlila k vyhýbavým odpovědím a vyhradila si právo neodpovídat na otázky, které by jí mohly přitížit. Tvrdila, že o aktivitách firmy Aizoon a nadace Noós vlastně nic moc neví. "Důvěřovala jsem manželovi," opakovala.

Vyšetřovatelé se nicméně domnívají, že Cristina o korupci a praní špinavých peněz dobře věděla a skrze manželovu firmu financovala nákladné úpravy svého barcelonského sídla.

Pryč se španělskou korunou, volali přihlížející

Před soudem se kromě desítek novinářů sešly také stovky lidí, kteří pískáním, túrováním motorů a troubením na klaksony dávali najevo svoji nespokojenost s královskou rodninou. "Pryč se španělskou korunou," volali lidé ze vzdálenosti asi 100 metrů od soudní budovy.

"Já jsem monarchista, ale jestliže se něčeho dopustili, měli by vrátit, co ukradli, a mělo by se s nimi zacházet jako s námi," řekl Reuters penzista Ángel Rodríguez, který byl před soudem.

Popularita královské rodiny se i kvůli korupčnímu skandálu královského zetě propadla v uplynulých měsících na minimum.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video