Gibraltar, britské zámořské území na jihu Pyrenejského poloostrova

Gibraltar, britské zámořské území na jihu Pyrenejského poloostrova | foto: Profimedia.cz

Gibraltar. Kousek skály, kvůli němuž se ve 21. století hádají královny

  • 20
Španělská královna Sofie se nezúčastní oběda na poctu britské královny Alžběty II., která na zámku Windsor slaví 60. výročí svého nástupu na trůn. Vláda v Madridu jí cestu zatrhla kvůli nově zjitřenému sporu o Gibraltar.

Bude to na zámku Windsor velká sláva, až se sejdou všichni ti králové a královny z celého světa. Poobědvají spolu v rámci oslav velkého jubilea britské panovnice: letos v únoru uběhlo přesně šedesát let od chvíle, kdy tehdy mladinká, drobná Alžběta II. usedla na britský trůn.
 
Velkolepou monarchistickou "party" však krátce před začátkem poznamenal skandálek. Madrid oznámil, že španělská královna Sofie, mimochodem vzdálená Alžbětina sestřenice, do Londýna nepřijede. A to přes fakt, že dříve svou účast na setkání potvrdila.
 
Ne, Sofie není nemocná. Není ani zaneprázdněná. Důvod její absence je politický: jedná se o Gibraltar, s trochou nadsázky řečeno malý kus skály na jihu Pyrenejského poloostrova. Tohle území o rozloze necelých sedmi kilometrů čtverečních patří Británii. A to od roku 1713, kdy se jej Španělsko muselo vzdát v rámci Utrechtské smlouvy, jež uzavřela války o španělské dědictví.

Vášně vzbudil už Charles s Dianou

Titěrný Gibraltar, jehož výhodou je skvělá strategická poloha, má oficiálně status britského zámořského území. Španělé však už dlouho tvrdí, že by měl být navrácen jim.

Napětí mezi Madridem a Londýnem je jednou silnější, jindy slabší. Právě kvůli Gibraltaru třeba španělský královský pár před jedenatřiceti lety nepřijel na svatbu britského prince Charlese s Dianou (protože novomanželé zahrnuli Gibraltar do programu své svatební cesty).
 
Zrovna teď se spor nachází v intenzivnější fázi, připomněl britský list The Daily Telegraph. Nejen kvůli sporům ohledně práv na rybaření. Ale i proto, že se na Gibraltar chystá syn britské královny, princ Edward.

Nová španělská vláda premiéra Rajoye, která se ujala úřadu v prosinci, už stačila opustit třístranné rozhovory (s Británií a samotným Gibraltarem) o spolupráci. A místo toho požádala Londýn o dvoustranná jednání týkající se podstaty sporu: tedy nadvlády nad Gibraltarem.

Polámaný král

A byla to právě tahle vláda, která teď zabránila královně Sofii ve výletě na panovnický oběd. Podle španělského ministerstva zahraničí by totiž bylo "krajně nevhodné", aby se Sofie účastnila Alžbětiny oslavy, "zvláště vzhledem k současným okolnostem".

A tak zůstane španělské křeslo u slavnostního stolu ve Windsoru prázdné. Sofiin choť, král Juan Carlos, o účasti ani neuvažoval, neboť se zotavuje z operace kyčle. Zranil se minulý měsíc v Botswaně, kam jel lovit slony (mnohé Španěly tím rozhněval do běla a nakonec se musel veřejně omluvit).

Řeší se i křeslo rezervované pro krále Bahrajnu. Skupina britských poslanců totiž napsala ministru zahraničí Williamu Hagueovi, aby zrušil pozvání bahrajnského krále. Umožnit jeho účast podle nich znamená propůjčit legitimitu tyranskému režimu. Bahrajnský panovník ve své zemi nechává brutálně potlačit veškeré opoziční projevy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video