Španělé stopují mýtickou oliheň

  • 4
Od devátého září bude španělská vědecká expedice v Kantábrijském moři již poněkolikáté hledat stopy po obří olihni, hlavonožci žijícím v mořských hlubinách. Toho se dosud nikdy nepodařilo nafilmovat.

Moře v Gaskoňském zálivu již dříve na břeh vyvrhlo několik článků obřích olihní, upřesnil šéf projektu Fernando González Sitges.

Dvě stě kilový exemplář obří olihně byl například nalezen před měsícem na pláži v Austrálii. Objeven byl v oblasti, kterou již, stejně jako moře podél Nového Zélandu, bezúspěšně prozkoumávali američtí, britští, australští i francouzští badatelé.

Nikdo nikdy tohoto obrovského masožravého měkkýše nepozoroval v jeho přirozeném prostředí, tedy v hloubce od 300 do 1500 metrů. Vědci nevědí, jak dlouho žije, jaké jsou jeho druhy a jaké je jeho sociální chování.

Mýtus o Krakenovi
Tato nevědomost dala zrod mýtu o Krakenovi, legendárním monstru, které se od dvanáctého  století objevuje ve zkazkách norských rybářů. Ti vyprávěli, že nestvůra je schopna uchopit do svých obrovských chapadel celou loď a potopit ji.

Tentýž Kraken inspiroval Julese Verna k popisu nestvůry, která zaútočila na kapitána Nema v románu Dvacet tisíc mil pod mořem.

Podle očitých svědků ale prý živočich může zaútočit na lodě, které si splete se svým přirozeným nepřítelem - vorvaněm.

Při pravděpodobné délce až třicet metrů je oliheň vybavena chapadly, která dosahují až 15 metrů, zobákem, jímž dokáže přecvaknout ocelové lano, a obrovskýma zelenýma očima o rozměrech lidské hlavy.

Projekt Kraken organizuje společnost specializující se na dokumentárním snímky Transglobe Films. Podpořilo ho španělské ministerstvo vědy a techniky i četná muzea přírodních věd. Tým 25 mužů má dva týdny na to, aby prozkoumal oblast na 40 námořních mil od Gijónu.

Na rozdíl od nedávné expedice washingtonského Smithsonian Institute na Novém Zélandu nebudou španělští vědci používat ponorku, aby plachého hlavonožce nevystrašili.

Po průzkumné misi z října 2001 spočívá tentokrát taktika badatelů ze španělského týmu v tom, že spustí do hloubky 1500 metrů tři kamery. Ty budou optickým vláknem spojeny s jejich oceánografickou lodí. Natáčet budou nepřetržitě.

Ve středu takto vytyčeného trojúhelníku se navíc bude pohybovat tuna živých, ale také elektronických a světelných vnadidel. Badatelé doufají, že vzbudí v obří olihni gurmánské choutky či alespoň zvědavost.

Pracovníci oceánografického institutu ve španělském Vigu začali zkoumat obří oliheň, kterou vylovil španělský rybář v severním Atlantiku. Oliheň váží 65 kilogramů a její tělo bez chapadel měří 1,4 metru. Tito mohutní hlavonožci žijící ve velkých hloubkách mohou dosahovat až 18 metrů délky a vážit více než tunu. Dosud jich bylo vyloveno asi 300. Pro vědce zůstávají gigantičtí obyvatelé mořských hlubin záhadou, protože není přesně známo, jak žijí a jak se rozmnožují, 14. srpna 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video