Španělé se rozloučili s oběťmi útoků

  • 21
Španělsko uctilo státním pohřbem památku obětí madridských útoků. Aktu se účastnila nejen španělská, ale také evropská politická elita. Česko reprezentoval premiér Vladimír Špidla. Tajné služby mezitím uvedly, že jsou si téměř jisty, že za atentáty jsou maročtí extremisté.

V moderních španělských dějinách to bylo poprvé, kdy byl státní pohřeb vystrojen někomu jinému než členům královské rodiny.

Ve Španělsku se státní pohřeb pořádá pouze pro zesnulé příslušníky panovnické rodiny. Naposledy to bylo v roce 2000, kdy zemřela královna matka Mercedes de la Merced.

Pohřeb ohlídali ozbrojenci
Církevní obřad vedl v madridské katedrále Almudena arcibiskup António María Rouco Varela, s ním pietu sloužilo dalších třicet biskupů.

"Velká bolest naplňuje naše duše i duše rodin od onoho strašného temného dne, kdy brutální teroristické násilí, plánované a provedené s nevysvětlitelnou krutostí, ukončilo životy našich nejmilovanějších," řekl při obřadu arcibiskup.

Pohřeb provázela mimořádná bezpečnostní opatření, stovky policistů hlídaly nejen před katedrálou, ale také na letištích a v centru Madridu.

Ceremoniálu se účastnil král Juan Carlos, královna Sofia a všichni členové panovnické rodiny. Přítomen byl také odstupující premiér José María Aznar a budoucí předseda vlády José Luis Zapatero.

Přijel Blair i Powell
Francii zastoupil prezident Jacques Chirac, Německo kancléř Gerhard Schröder, z Itálie přijel prezident Carlo Azeglio Ciampi. USA poslaly ministra zahraničí Colina Powella.

Britský premiér Tony Blair se kromě účasti na pohřbu sešel také s Aznarem a nastupujícím ministerským předsedou Zapaterem. Projednal s nimi udržení vojenské koalice v Iráku.

Českou republiku v Madridu reprezentoval premiér Vladimír Špidla a ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Policie: za útoky jsou radikálové z Maroka
Po téměř dvou týdnech vyšetřování teroristických útoků v Madridu si je španělská policie téměř jistá, že útoky byly dílem marockých islámských radikálů.

Kriminalisté už zadrželi čtrnáct lidí, jednoho muže nakonec propustili. - více zde

Za vůdce akce je považován Džamál Zugam, který provozoval v Madridu obchod s mobilními telefony. Právě díky tomu se podařilo policii přijít na jeho stopu.

Obřad v madridské katedrále Almudena při španělském státním pohřbu obětí útoků z 11. března 2004. Zúčastnili se ho vrcholní politici z celé Evropy. (24. března 2004)

Obřad v madridské katedrále Almudena při španělském státním pohřbu obětí útoků z 11. března 2004. Zúčastnili se ho vrcholní politici z celé Evropy. (24. března 2004)

Americký ministr zahraničí Colin Powell přichází na obřad v madridské katedrále Almudena při španělském státním pohřbu obětí útoků z 11. března 2004. Zúčastnili se ho mnozí vrcholní politici. (24. března 2004)

Odstupující premiér José María Aznar přichází s manželkou na obřad v madridské katedrále Almudena. Španělského státního pohřbu obětí útoků z 11. března 2004 se zúčastnili vrcholní politici z celé Evropy. (24. března 2004)

Britský princ Charles přichází na obřad v madridské katedrále Almudena. Španělského státního pohřbu obětí útoků z 11. března 2004 se zúčastnili vrcholní politici z celé Evropy. (24. března 2004)

Premiér Velké Británie Tony Blair přichází na obřad v madridské katedrále Almudena. Španělského státního pohřbu obětí útoků z 11. března 2004 se zúčastnili vrcholní politici z celé Evropy. (24. března 2004)

Britský ministerský předseda jednal s nastupujícím premiérem Španělska Josém Luisem Zapaterem. Blair se snažil přesvědčit Španěly, aby zůstali členy vojenské koalice v Iráku. (24. března 2004)

Španělský královský pár při obřadu v madridské katedrále Almudena. Státního pohřbu obětí útoků z 11. března 2004 se zúčastnili politici z mnoha evropských zemí. (24. března 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video