Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Vědci sledovali spánek Evropanů přes aplikaci, Čechům nedal brexit spát

  • 26
Vypadá to, že Češi žijí mezinárodní politikou více než ostatní. Referendum o vystoupení Velké Británie z Evropské unie jim nedalo spát skoro podobně jako Britům. Společně s Nizozemci jsou mezi třemi zeměmi, kde lidé nejvíce prožívali brexit. Teprve s odstupem následují Švýcaři.

K těmto závěrům dospěli vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), kteří pomocí mobilní aplikace analyzovali spánek obyvatel Evropské unie v inkriminovaných dnech.

Pořadí zemí, kde se během brexitu spalo nejhůře

  1. Velká Británie
  2. Nizozemsko
  3. Česko
  4. Švýcarsko
  5. Belgie
  6. Francie
  7. Německo
  8. Polsko
  9. Rakousko
  10. Itálie
  11. Španělsko
  12. Slovensko
  13. Řecko
  14. Finsko
  15. Ukrajina
  16. Turecko
  17. Lucembursko

    Zdroj: NUDZ

„Zjistili jsme, že o brexitové noci 23. června spali Britové v porovnání s ostatními Evropany zřetelně kratší dobu. A hned po nich Nizozemci s Čechy. Zjevně v očekávání výsledků hlasování, které bylo oznámeno časně ráno následujícího dne,“ říká Filip Španiel z NUDZ.

Tato událost podle něj naopak téměř nehnula se Slováky, Rusy a Švédy. Největší lhostejnost pak osvědčili Turci, Lucemburčané a Bulhaři.

Zmiňovaná zajímavost je jakýmsi tréninkovým výstupem při zkoumání spánku, které umožňuje originální česká mobilní aplikace Sleep as Android. Na této analýze, která byla jednou z prvních, si vědci z národního ústavu ověřili, jak cenná data pro svoje bádání o lidském spánku mají teď k dispozici. Aplikace používaná ve více než padesáti státech dokáže změřit pomocí chytrého telefonu délku i kvalitu spaní. Uživatelům umožňuje lehké procitnutí a příjemné vstávání.

V ložnici 3 500 Evropanů

„Každý přece známe krušné pocity, když nás zvonění budíku probudí z hlubokého spánku. Aplikace je založena na tom, že si zvolíte třeba dvacetiminutový interval a v něm se ozve budíček ve chvíli mělkého spaní. Mobil pod polštářem zaznamenává i pohybovou aktivitu, kdy se spáč třeba převaluje těsně před probuzením,“ vysvětlil psychiatr Španiel.

Čeští výzkumníci tak na modelové situaci poprvé analyzovali data více než
3 500 Evropanů, kteří mobilní aplikaci využívali na počátku léta. Obyvatelé Spojeného království spali výrazně kratší dobu - v průměru o 17 minut - také následující noc po brexitu, tedy z 24. na 25. června.

Lze spekulovat, že část měla z výsledku referenda těžkou hlavu a část oslavovala, což se v obou případech projevilo v délce spánku. Proč se právě Češi zajímají o osud Evropské unie víc než ostatní a zda lze bezvýhradně položit přímou úměru mezi bděním a prožíváním brexitu, je už na expertech jiných odborností.

Spánková data poslouží vědě

Uživatelé mobilní aplikace ve smluvních podmínkách souhlasili s poskytnutím anonymních spánkových dat pro vědecké účely. Lékaři tak nyní mají k dispozici unikátní podklady pro velké analýzy, které mohou pomoci lidem s poruchami spánku.

„Například si teď můžeme ověřit, zda mají pravdu kritici letního času. Zjistíme, nakolik střídání časů poznamená spánek, a můžeme to porovnat se zeměmi, jako je Makedonie či Island, kde mají čas jen jeden,“ dodal Filip Španiel.

Podle něj se vědcům otevírají cesty i k porovnání „spavosti“ jednotlivých národů, mohou zjistit, jak se spánek mění v kontextu ročních období nebo zda souvisí se zeměpisnou šířkou. Jelikož mají lékaři z NUDZ k dipozici i souřadnice, kde uživatel aplikace zrovna spí, získají představu, jak je to s adaptací člověka, který cestuje na západ nebo na východ.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video