Původní spalovna v Rybitví šest let nefunguje, překračovala emisní limity. Ilustrační foto.

Původní spalovna v Rybitví šest let nefunguje, překračovala emisní limity. Ilustrační foto. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Spalovna u Pardubic by mohla škodit okolí, rozhodlo ministerstvo

  • 25
Ministerstvo životního prostředí nesouhlasí s tím, aby v Rybitví u Pardubic vyrostla kontroverzní spalovna průmyslových odpadů. Úřad se obává jejího negativního vlivu na krajinu. Novou spalovnu chce přebudováním té stávající postavit rakouská společnost AVE CZ. Proti jsou však místní lidé i úřady.

Ministerstvo v neděli vydalo nesouhlasné stanovisko k posouzení vlivů stavby na životní prostředí (EIA). To ale není pro firmu závazné, jde o doporučení. Řídit by se podle něj měly další úřady, například stavební.

Rozhodnutí ministerstva přivítal pardubický primátor Jaroslav Deml (ODS). "Věřím, že negativní stanovisko ministerstva ovlivnil i silný nesouhlas veřejnosti nejen z Pardubic, ale i širšího okolí," řekl. Podle náměstka pardubického hejtmana Jana Tichého (ČSSD) jde o správné rozhodnutí, které očekával. "Neumím si představit, že by vzhledem k odporu veřejnosti bylo vydáno souhlasné stanovisko," řekl.

Ministerstvo v odůvodnění stanoviska připomnělo, že stavbu provází zásadní a masivní odpor veřejnosti a samospráv. Úřad firmě AVE CZ vytkl, že v dokumentaci ani v jejich doplněních nebyla předložena varianta, která by byla dostatečně vzdálena od obytné zástavby.

Kolem spalovny jsou nejasnosti

Úřad také konstatoval, že o skutečně vyprodukovaných nebezpečných odpadech v regionu nejsou k dispozici adekvátní informace. Nejasné podle ministerstva také bylo to, zda se ve spalovně budou likvidovat odpady ze starých ekologických zátěží v regionu.

S variantou snížení kapacity spalovny z 20 tisíc tun na 12 tisíc tun odpadů za rok, jak ji navrhl zpracovatel posudku, ministerstvo nesouhlasilo. Neprošla podle něj řádným procesem posouzení EIA. Nynější posouzení totiž počítalo s výstavbou zařízení o kapacitě 20 tisíc tun a snížení bylo dáno jen omezením počtu provozních hodin. Navíc prý nebylo prokázáno, že region zařízení s kapacitou 20 tisíc tun potřebuje.

Ministerstvo však připomnělo, že vedení regionu musí problematiku likvidace nebezpečných odpadů v místě jejich vzniku vyřešit. Poukázalo na problematické převážení odpadů do jiných spaloven s tím, že průměrná vzdálenost z Pardubic do pěti největších obdobných spaloven v Česku je 189 kilometrů. Platnost stanoviska je pět let.

Náměstek Tichý ke stanovisku MŽP také uvedl, že od ministerských úředníků očekával preciznější zdůvodnění. Ke koncepci likvidace nebezpečných odpadů v regionu poznamenal, že jsou jiné možnosti než jejich spalování. "Dají se například využít dál jako surovina, mohou se i skládkovat," řekl.

Proti je na 50 tisíc lidí

Protestní petici proti spalovně podepsalo rekordních zhruba 50 tisíc lidí.Ostře proti se postavily radnice Pardubic, Chrudimi, Hradce Králové i menších obcí v okolí plánovaného zařízení, nesouhlasí ani Pardubický kraj.

Lidem mimo jiné vadí, že spalovna by měla nebezpečné odpady likvidovat v blízkosti bytové zástavby. Investor tvrdí, že spalovna bude bezpečná.

Pardubická ČSSD a občanské sdružení Stop spalovně chtěly dosáhnout úplného zrušení procesu posuzování vlivů na životní prostředí EIA. Investice je podle nich svým charakterem natolik závažná a rozsáhlá, že odpovídá zcela nové stavbě.

Požadují, aby spalovna podstoupila například strategické hodnocení vlivu koncepce na životní prostředí (SEA). O spalovně tento týden jednal Senát, znovu by se jí měl zabývat zřejmě v březnu.Původní spalovna v Rybitví šest let nefunguje, překračovala emisní limity.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video