SpaceShipOne si dolétla pro deset milionů

  • 17
První soukromá vesmírná loď SpaceShipOne dosáhla potřetí vesmíru. Její tvůrci získají deset milionů dolarů. Splnili podmínku dvou úspěšných letů ve 14 dnech. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na organizátory letu. Podle jejích informací dosáhl stroj výšky 114,64 kilometru.

INFOGRAFIKA: První let

"S radostí oznamujeme, že SpaceShipOne podnikla dva lety do výšky 100 kilometrů a získala X-Prize nadace Ansari," potvrdil novinářům Peter Diamandis, předseda nadace Ansari, která X-Prize vypsala.

Naposledy se týmu Burta Rutana a Michaela Melvilla podařilo překonat hranici sta kilometrů 29. září.

Po pěti dnech připsali na své konto další úspěšný let a zároveň odměnu deset milionů dolarů.

Její podmínkou bylo doletět během dvou týdnů dvakrát na hranici vesmíru s tříčlennou posádkou, nebo ekvivalentní zátěží.

SpaceShipOne, raketa o velikosti malého náklaďáku se zkosenými křidélky, odstartovala z Mohavské pouště severně od Los Angeles na nosném letounu White Knight (Bílý rytíř) kolem 16:00 SELČ.

Krátce před 17:00 SELČ se pak z nosiče uvolnila k protnutí stokilometrové výšky, která je všeobecně považována za pomyslnou hranici mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem.

K zemi se SpaceShipOne vrátil klouzavým letem po sestupné spirále a po půlhodinovém klesání přistál. K letu, který trval přesně 77 vteřin, posloužil plavidlu
vlastní raketový pohon.

Dnešní let sledoval i šéf NASA
Let pilotoval jednapadesátiletý Brian Binnie, bývalý pilot amerického námořního letectva, který seděl v kabině SpaceShipOne při vůbec prvním letu na hranici kosmu, který se uskutečnil letos v červnu. Stroj měl tehdy dílčí technické problémy.- více zde

Podruhé vyletěl nad sto kilometrů pilot Michael Melville ve středu 29. září, kdy už vše proběhlo údajně bez problémů. - více zde

SpaceShipOne je dílem týmu kolem jednašedesátiletého konstruktéra Burta Rutana. Rozhodující let naplánoval na den, kdy uplynulo 47 let od vypuštění první družice, sovětského Sputniku. Rutan postavil také letoun Voyager, který v roce 1986 poprvé bez mezipřistání obletěl Zemi.

"To, co dnes konečně vidíme po čtyřicetiletém čekání, je začátek revoluce soukromých vesmírných letů," prohlásil předseda nadace Ansari. 

Dnešní let SpaceShipOne sledoval v Mohavské poušti kromě mnoha příznivců vesmírných letů také šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Sean O'Keefe.

Cenu X-Prize vypsala před osmi lety skupina sponzorů, kteří chtěli podnítit rozvoj komerčních letů do vesmíru. Údajně je inspirovala prémie, kterou získal americký letec Charles Lindbergh, když v roce 1927 přeletěl Atlantik.

Lindberghův let ukázal, že letecká doprava může být bezpečná a dostupná i pro obyčejné lidi a otevřel tak cestu ke komerční letecké dopravě. To by se nyní mělo podařit v oblasti vesmírných letů.

Jediný konkurent musel let odložit
O cenu X-Prize zpočátku usilovalo 26 týmů, ale jediným konkurentem SpaceShipOne zůstal projekt kanadského technika Briana Feeneye. Ten však minulý týden oznámil, že musí let plánovaný na 2. října kvůli technickým problémům odložit.

Modul Wild Fire, který bude pilotovat sám Feeney, by měl do výšky 24 kilometrů vynést balon. Teprve poté stroj zažehne vlastní pohon a zamíří k hranicím vesmíru. Projekt da Vinci sponzoruje internetové kasino The Golden Palace.com.

Projekt SpaceShipOne podporuje Rutanova projektová firma Scaled Composites a spoluzakladatel Microsoftu, miliardář Paul Allen. Náklady se odhadují na 20 až 30 milionů dolarů, což je zlomek vládních výdajů na podobné programy.

Vesmírná loď SpaceShipOne se pokusí zopakovat červnový úspěch, kdy jako první soukromý letoun dolétla na hranici vesmíru. (29. září 2004)

Vesmírná loď SpaceShipOne se pokusí zopakovat červnový úspěch, kdy jako první soukromý letoun dolétla na hranici vesmíru. (29. září 2004)

Vesmírná loď SpaceShipOne se pokusí zopakovat červnový úspěch, kdy jako první soukromý letoun dolétla na hranici vesmíru. (29. září 2004)

Vesmírná loď SpaceShipOne pilotovaná Brianem Binniem se odděluje od nosného letounu White Knight (vlevo) během druhého úspěšného pokusu o překonání hranice vesmíru soukromým plavidlem. (4. října 2004)

Pilot Brian Binnie ve vesmírné lodi SpaceShipOne zavěšené pod nosným letounem White Knight odstartoval 4. října z letiště v Mohavské poušti ke druhému úspěšnému pokusu o překonání hranice vesmíru v soukromém plavidle. (4. října 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video