SpaceShipOne sáhl ve vesmíru po prémii

  • 12
Soukromá vesmírná loď SpaceShipOne podruhé doletěla na hranici vesmíru. Přiblížila se tak prémii deset milionů dolarů. Získá ji, pokud výstup do výšky 100 kilometrů do dvou týdnů zopakuje. Tým během hodin ohlásí, jestli byl pokus platný. Z Mohavské pouště ho sledovaly davy lidí.

INFOGRAFIKA: první let

Raketa vzlétla z letiště v Mohavské poušti severně od Los Angeles dvanáct minut po sedmé hodině ranní (16:12 SELČ).

Třímístný letoun s krátkými křídly nesl kromě pilota zátěž o váze dvou vesmírných turistů. Speciální proudový letoun White Knight (Bílý rytíř) ho během hodiny vynesl do výšky 14 100 metrů, kde SpaceShipOne zažehl vlastní pohon.

Po devadesátisekundovém zážehu paliva zůstal na obloze jasný bílý pruh. SpaceShipOne pak "nosem" vzhůru vystoupal do stokilometrové výšky. Podle letových dispečerů se mu hranici vesmíru podařilo překonat.

Dvaašedesátiletý pilot Mike Melvill pak zakusil zhruba tři minuty ve stavu beztíže, než začal stroj klesat zpět k zemskému povrchu. Během volného pádu dosáhl rychlosti Mach 3 a nakonec přešel do plachtění.

Asi po půldruhé hodině přistál na letišti. "Přátelé, jde to dobře, vkročili jsme do nového kosmického věku," hýřil optimismem jeden ze sponzorů desetimilionové prémie Peter Diamandis. Tým ohlásí během dvou hodin, jestli byl pokus platný.

Do vesmíru musí dvakrát za 14 dnů
Při premiérovém letu v červnu vystoupal SpaceShipOne do výšky 100,12 kilometru. Tentokrát byla na palubě kromě pilota zátěž o váze dvou lidí, nářadí, plyšový medvěd či logaritmické pravítko jednašedesátiletého konstruktéra Burta Rutana.

Pokud chce tým získat desetimilionovou "Cenu X", musí dosáhnout vesmíru dvakrát během čtrnácti dnů a pokaždé vynést tři lidi, nebo ekvivalentní zátěž.

Rutan stanovil datum dalšího letu na 4. října, kdy uplyne 47 let od vypuštění první družice, sovětského Sputniku. Rutan je znám jako konstruktér letounu Voyager, který v roce 1986 poprvé bez mezipřistání obletěl zeměkouli.

Konkurent let do kosmu odložil
Cenu X vypsala před osmi lety skupina soukromých sponzorů, kteří chtěli podnítit rozvoj komerčních letů do vesmíru. Údajně je inspirovala prémie, kterou získal americký letec Charles Lindbergh, když v roce 1927 přeletěl Atlantik.

Lindberghův let ukázal, že letecká doprava může být bezpečná a dostupná i pro obyčejné lidi a otevřel tak cestu ke komerční letecké dopravě. To by se nyní mělo podařit v oblasti vesmírných letů.

Zpočátku o cenu usilovalo 26 týmů, ale jediným konkurentem SpaceShipOne zůstal projekt kanadského technika Briana Feeneye. Ten však minulý týden oznámil, že musí let plánovaný na 2. října kvůli technickým problémům odložit.

Modul Wild Fire, který bude pilotovat sám Feeney, by měl do výšky 24 kilometrů vynést balon. Teprve poté stroj zažehne vlastní pohon a zamíří k hranicím vesmíru. Projekt da Vinci sponzoruje internetové kasino The Golden Palace.com.

Projekt SpaceShipOne podporuje Rutanova projektová firma Scaled Composites a spoluzakladatel Microsoftu, miliardář Paul Allen. Náklady se odhadují na 20 až 30 milionů dolarů, což je zlomek vládních výdajů na podobné programy.

Kdy a za kolik do vesmíru?
Soukromé společnosti dokážou lety do kosmu uskutečnit levněji než vládní agentury. Cena za výlet do vesmíru by mohla začít zhruba na částce 100 tisíc dolarů, časem by však měla klesnout zhruba na deset tisíc (asi 260 tisíc korun).

Šéf impéria Virgin Richard Branson v pondělí oznámil, že na bázi letounu SpaceShipOne vybuduje flotilu pětimístných kosmických lodí, které by měly už za tři roky vozit turisty do vesmíru. Letenka bude stát přes šest milionů korun.

Hoteliér Robert Bigelow hodlá vybudovat vesmírnou stanici, která by sloužila jako hotel a vědecká základna. Oznámil také vypsání prémie 50 milionů dolarů pro stroj, který do konce desetiletí dokáže vynést do vesmíru sedm lidí.

Německé sdružení AMSAT chce podle německého týdeníku Der Spiegel do roku 2009 uskutečnit soukromou misi půltunové sondy k Marsu.

Na palubě letounu SpaceShipOne poletí do vesmíru také plyšový mědvěd Terence. (29. září 2004)

Vesmírná loď SpaceShipOne se pokusí zopakovat červnový úspěch, kdy jako první soukromý letoun dolétla na hranici vesmíru. (29. září 2004)

Vesmírná loď SpaceShipOne se pokusí zopakovat červnový úspěch, kdy jako první soukromý letoun dolétla na hranici vesmíru. (29. září 2004)

Vesmírná loď SpaceShipOne se pokusí zopakovat červnový úspěch, kdy jako první soukromý letoun dolétla na hranici vesmíru. (29. září 2004)

Britský miliardář Richard Branson oznámil, že chystá komerční lety do vesmíru. Kvůli stavbě raketoplánu uzavřel smlouvu se společností Mojave Aerospace Ventures, která vyslala do vesmíru loď SpaceShipOne. (27. září 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video