Bývalá sovětská jaderná střelnice v Kazachstánu Semipalatinsk

Bývalá sovětská jaderná střelnice v Kazachstánu Semipalatinsk | foto: Profimedia.cz

Sověti tam odpálili stovky bomb, Kazaši chtějí na jaderné střelnici pást ovce

  • 21
Kazaši se chystají farmařit na místě bývalé jaderné střelnice Semipalatinsk. Během studené války tam Sověti odpálili stovky atomových bomb. Experti varují, že radioaktivita se může dostat do potravin a způsobit vážné zdravotní problémy, které postihnou i následující generace.

Kazašské národní jaderné centrum na konci minulého roku rozhodlo, že šestina jaderné střelnice se může od roku 2011 opět používat ke komerčním účelům. Mnoho odborníků se ale obává, že radioaktivita se může dostat do potravin, šířit se potravním řetězcem a ohrozit zdraví obyvatelstva.

Semipalatinsk

Oblast o rozloze zhruba 18 tisíc čtverečných kilometrů sloužila k testování od roku 1949 do roku 1989, kazašská vláda oblast definitivně uzavřela v roce 1992. Za čtyřicet let zde Sověti uskutečnili přes 450 jaderných zkoušek.

"Povolení pastvy a jiného zemědělského využití zdejší půdy by bylo neodpustitelnou chybou," řekl profesor Leonid Richvanov z univerzity v Tomsku. "Pokud plutonium pronikne do potravinového řetězce, mohlo by to způsobit cytogenetickou katastrofu, která se projeví i na našich dětech a vnoučatech," varoval profesor.

Rozhodnutí kazašských úřadů však předběžně podpořila i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). "Myslíme si, že posudek kazašského jaderného centra radiologické situace v Semipalatinsku je kvalitní," tvrdí zpráva MAAE.

"Úroveň člověkem způsobené radiace v severních oblastech je nízká a blíží se normálním hodnotám," stojí podle listu The Daily Telegraph v prohlášení. Rozhodné slovo ale agentura řekne až 10. prosince.

Jaderné dědictví

V Kazachstánu stále umírají lidé kvůli sovětským pokusům

"Chápu, že pro některé lidi je těžké pochopit, že jedna z nejstrašnějších oblastí testování jaderných zbraní může být normálně využitelná," připustil kontroverznost rozhodnutí Sergej Lukašenko, ředitel odboru radiační bezpečnosti v Kazašském národním jaderném centru.

Lukašenko svá slova podpírá výsledky tříletého pokusu, v rámci kterého se testovala mláďata skotu a koní narozená na experimentálních farmách v oblasti jaderné střelnice.

Letos v červenci Bělorusko oznámilo, že chce začít využívat zemědělské plochy, které před čtyřiadvaceti lety zasáhlo radioaktivní záření po havárii v černobylské jaderné elektrárně. (Bělorusko čtvrt století po Černobylu poprvé osází zamořenou půdu)

Bývalá sovětská jaderná střelnice Semipalatinsk u města Semej v Kazachstánu

Na věky prezidentem

Prezident Nursultan Nazarbajev, který zemi Kazachstánu vládne od rozpadu SSSR, bude ve volbách v roce 2012 usilovat o nový mandát. Sedmdesátiletý Nazarbajev v 80. letech stál v čele komunistických orgánů. Po změně ústavy, kterou nechal odhlasovat v roce 2007, již není omezován počtem mandátů. Ten nynější mu končí v roce 2012. Kazašský parlament mu v květnu udělil titul "vůdce národa", který rozšířil jeho imunitu a zajistil mu široké pravomoci, i kdyby jednou prezidentský úřad opustil. Západní média hodnotí Nazarbajeva jako prototyp postsovětského diktátora, který využívá klanových a etnických struktur k posílení své osobní moci. V parlamentu neexistuje opozice, tisk je pod tuhou státní kontrolou. K posílení své osobní moci využívá Nazarbajev rozsáhlý policejní aparát. Nazarbajevovy dcery a jeden z jeho zeťů kontrolují řadu největších podniků v zemi, která je bohatá na ropu a další přírodní zdroje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video