Souzený muž má konečně jméno

Olomouc - Róbert Plachetka alias Daniel Bachořík, či Lubomír Herák? Všechna tato jména nosil dvaatřicetiletý recidivista ze Slovenska obviněný z loupeže, který s cizí identitou prošel před časem vyšetřovácím procesem a dokonce i vězením. Muž se doopravdy jmenuje Plachetka, ale v prvním procesu u soudu v Olomouci používal ztracený občanský průkaz se jménem Bachořík, na kterém vyměnil fotku.

Podvod vyšel najevo až po jeho podmíněném propuštění na svobodu, kdy se po pravém Bachoříkovi začal shánět kurátor. Soud nyní musel proces zopakovat a Plachetku nyní poslal nově na tři roky do vězení.

Soudkyně Lenka Konrádová si Plachetkovu identitu v novém procesu raději pečlivě ověřovala přímo u eskorty. Plachetka se vydával za někoho jiného patrně proto, že na něj byl vydán mezinárodní zatykač. Podle soudu používal i řadu dalších jiných jmen.

Muž byl před časem odsouzen za vydírání a když jeho podvod vyšel najevo, odmítal sdělit svou pravou identitu. Nakonec ho museli identifikovat jeho příbuzní ze Slovenska.

Také u nového soudního jednání ve své hře na schovávanou vytrval. "Posudek z oboru zdravotnictví byl vypracován na jinou osobu. Byl jsem sice zkoumán já, ale vystupoval jsem pod jiným jménem a hrál jsem roli této osoby," namítl obžalovaný k jednomu z důkazů.

Jeho advokát Petr Ritter z Olomouce rovněž upozornil, že znalci mohli opravdu vycházet z rodinných poměrů, věku a dalších údajů o Bachoříkovi, nikoliv o jeho klientovi, Plachetkovi.

"Máme zde zcela jinou osobu a pokud je trestný čin definován i konkrétní osobou, nelze ho nyní odsoudit. Plachetkovi nikdy nebylo sděleno obvinění, neprošel vyšetřováním a nebyl seznámen se spisem. Není jiné řešení, než ho zprostit obžaloby," navrhl advokát Ritter ve své závěrečné řeči.

Soud mu nevyhověl. "Názory na tuto věc se sice velmi liší. Fakticky však bylo sděleno obvinění tomuto konkrétnímu muži a soud je toho názoru, že nové vyšetřování by nebylo účelné," vysvětlila tříletý trest soudkyně Konrádová.

Pokud by Plachetka rozsudek přijal, mohl si okamžitě požádat o podmíněné propuštění na svobodu. Lupič se však odvolal. "Můj klient ve vazbě studuje trestní právo a chce, aby to bylo čisté," vysvětlil advokát Ritter.

Dosud není jasné, kdo za omyl může. "Na záměnu mohla přijít policie, vyšetřovatel, soudce, který ho bral do vazby, nebo Vězeňská služba. Například u olomouckého soudu neexistuje ani průběžná databáze ztracených občanských průkazů," uvedla soudkyně Konrádová. Pravý Bachořík totiž ztrátu svého osobního dokladu řádně nahlásil.


Video