Soutěž Příběhy 20. století

Soutěž Příběhy 20. století | foto: Post Bellum

Hrdina od Kyjeva mluví na unikátní nahrávce. Vyberte nejlepší příběh

  • 2
První ročník soutěže Příběhy 20. století, jejímž prostřednictvím dokumentaristé ze sdružení Post Bellum otevřeli dveře veřejnosti, zaujala šest stovek lidí. Třetina z nich splnila požadované náležitosti a nyní můžete na soutěžním webu vybírat příběh, který získá cenu veřejnosti.

Zatímco čtenáři mohou vybírat příběhy, které získají cenu veřejnosti (příběhy najdete zde), absolutního vítěze soutěže vyberou dvě komise složené z novinářů a historiků.

Smyslem soutěže ale je něco víc než jen zisk ocenění v hodnotě 15 tisíc korun a komiksové knihy "Ještě jsme ve válce" (cena veřejnosti) nebo až 50 tisíc korun a chytrý telefon (cena odborné poroty): podnítit zájem o sbírání příběhů. Tazatelů není nikdy dost a byť to zní krutě, pamětníků valem ubývá a za několik let může být pozdě.

Od 10. listopadu do 10. prosince si tak můžete na stránce soutěže organizované sdruženími Post Bellum a Pant přečíst a poslechnout na 200 zdokumentovaných osudů - příběhů, které splnily náležitosti soutěže: obsahují nahrávku, text a fotografie. Svým hlasem můžete pomoci vybrat, který z nich získá už zmíněnou cenu veřejnosti. Soutěží se ve třech kategoriích - žákovské (13-15 let), studentské (15-18 let) a mezi dospělými.

Soutěžící svými příspěvky překonali očekávání. "Mezi výjimečné patří výpověď generála Buršíka bojujícího za druhé světové války v bitvě u Sokolova a Kyjeva. Záznam jeho vzpomínek natočil amatérský dokumentarista před deseti lety. Jedná se pravděpodobně o jediný záznam generálova hlasu," uvedl pro iDNES.cz ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Buršík obdržel za hrdinství na východní frontě řadu sovětských vyznamenání, nebyl ale komunistou a ti ho ve vykonstruovaném procesu po roce 1948 odsoudili. Po prudkém zhoršení zdravotního stavu a převezení do nemocnice se mu podařilo uprchnout a přejít s manželkou hranice do Bavorska. Podstoupil několik operací a usadil se v Londýně, zatímco českoslovenští komunisté důsledně mazali jakékoliv záznamy o jeho jménu. Po Listopadu byl rehabilitován. Zemřel v roce 2002.

Za unikátní příspěvky pokládá Kroupa také příběh politického vězně Josefa Balatky, kterého komunisté odsoudili na deset let v procesu s ilegální protikomunistickou skupinou Světlana, či životní příběh Vavřince Hutky, syna známého písničkáře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video