Pěkne ručně a bez počítače. Tak uvažuje stále polovina praktiků a zubařů. Alespoň podle aktuálního průzkumu. Ilustrační foto

Pěkne ručně a bez počítače. Tak uvažuje stále polovina praktiků a zubařů. Alespoň podle aktuálního průzkumu. Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Do elektronizace zdravotnictví míří miliony, polovina lékařů o ni nestojí

  • 132
Ministerstvo zdravotnictví příští měsíc uzavře soutěž, z níž vzejde další podoba elektronizace zdravotní péče. Má vyjít na 200 milionů korun. Nejnovější průzkum mezi lékaři však ukázal, že o elektronizaci není většinový zájem. Komunikovat prostřednictvím internetu chce jen polovina praktiků a zubařů.

Podle průzkumu si přeje s nemocnicemi komunikovat elektronicky 57 procent lékařů, se zdravotními pojišťovnami 63 procent dotázaných. Nejnižší je ochota vyměňovat si data se zaměstnavateli (31 procent lékařů) a komerčními pojišťovnami, jež nabízejí například úrazové či životní pojištění (27 procent lékařů).

Průzkum provedla firma CompuGroup Medical, která se elektronizací zdravotnictví živí a která se přihlásila do vypsané soutěže ministerstva zdravotnictví. Na otázky odpovídalo od června do srpna 850 praktických lékařů a 180 stomatologů.

Průzkum ukázal, že v Česku je aktuálně zhruba polovina lékařů, kteří o výměnu dat prostřednictvím internetu nestojí. Podle Lenky Volfové, vedoucí marketingového oddělení firmy, je to dáno tím, že v Česku je stále vysoké procento lékařů negramotných v oblasti elektronické komunikace. Připomněla, že podle oficiálních dat v Česku každá pátá ordinace ambulantního lékaře není vybavena internetem. Ostatně právě lékaři si prosadili, aby taková povinnost nebyla ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví (více zde).

Lékaře navíc od elektronizace odrazuje složitá legislativa či nepřipravenost jednotlivých aktérů v systému. "Nepřipravenost systému je překážkou pro 56 procent lékařů," upřesnila Volfová.

O pokračovatele IZIP soutěží 11 firem

To, že polovina ordinací nestojí o komunikaci se světem prostřednictvím internetu, je důležitá zpráva. Ministerstvo zdravotnictví připravuje sérií výběrových řízení právě na elektronizaci českého zdravotnictví. A nejde o malé peníze, do projektu by resort v následujících letech chtěl podle dřívějších slov ministra Leoše Hegera nalít 200 milionů korun včetně peněz z fondů Evropské unie (více zde).

Povinný internet

Proto, aby stát nevydával miliony za něco, co lékaři ve svých ordinacích nebudou mít, ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že jim do zákona uloží povinnost využívat nový systém elektronizace. "Do budoucna se uvažuje o tom, že by toto bylo postupně povinné," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Vše je ale zatím jen ve stadiu úvah.

Stát má přitom s elektronizací, která původně měla peníze šetřit, velké potíže. Například projekt elektronických karet pacienta pro klienty VZP s názvem IZIP skončil neúspěchem. Po více než 10 letech kříšení a dvou miliardách z veřejných peněz. V praxi zatím ve větší míře nefungují ani elektronické recepty.

V září vypsalo ministerstvo první soutěž za 900 tisíc korun. Z ní má vzejít podoba nového systému, jehož úkolem bude propojení všech stávajících elektronických projektů. Například pacientských knížek, protože každá pojišťovna používá jiný princip.

Přihlášky ministerstvo přijímalo do 17. října. "Celkem se přihlásilo 11 firem," řekl iDNES.cz mluvčí resortu Vlastimil Sršeň s tím, že zatím nemůže prozradit konkrétní firmy, protože by porušil pravidla soutěže. Kromě firmy CompuGroup Medical se do tendru přihlásila i akciová firma IZIP, autor výše jmenovaných neúspěšných knížek. Potvrdila to mluvčí firmy Martina Klapalová. Kdo uspěje, oznámí ministerstvo v listopadu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video