Sousední státy nová opatření nepřijímají

V republice se sice objevil druhý případ nemoci šílených krav, pro sousední státy to však nic významného neznamená. Okolní země pokračují ve stejném kursu, s nímž začaly v červnu, kdy se v Česku potvrdil první výskyt BSE. A na změny se v nejbližší době zatím nechystají.

Německo a Rakousko oficiálně zákaz dovozu hovězího nevyhlásily, naproti tomu na Slovensko a do Polska nesmí Česko - až na výjimky - hovězí vyvážet.

Turisté by se však neměli bát o své svačiny na žádném hraničním přechodu. Zákaz se vztahuje jen na zboží v obchodním styku. "Opatření jsou platná od 25. června a myslíme, že jsou dostatečná," řekl mluvčí slovenské veterinární správy Martin Chudý.

Obdobně mluví i polské úřady. "Do Polska se smějí dovážet jen masné výrobky, které prošly velmi přísnými testy," řekla mluvčí polské veterinární správy Agneska Prawdzicová. "Žádna nová opatření nemusíme přijímat."

Také podle hodnocení Evropské unie zůstává Česko tam, kde je už několik měsíců: stejně jako Polsko, Slovensko a další země Evropy patří ke skupině rizikových zemí, kde hrozí propuknutí této nemoci a kde se mohou vyskytnout ojedinělé případy BSE.

Počty pozitivních případů BSE
Belgie 39
Dánsko 4
Francie 310
Německo 104
Irsko 647
Itálie 21
Holandsko 19
Portugalsko 574
Španělsko 57


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video