Soul na sebe upozorňuje stávkami

- (Od spolupracovníka iDNES) K historickému summitu dvou korejských států, který v úterý začal v severokorejském Pchjongjangu, se staví jižní sousedé většinou skepticky. Stávky a demonstrace v ulicích většinou nemají se samotným jednáním nic společného, protestující se však snaží strhnout na sebe pozornost novinářů, kteří se na summit sjeli z celého světa, a zviditelnit tak své požadavky.Informace z prvního dne summitu čtěte ZDE.

V pondělí a v úterý proběhlo v Soulu hned několik stávek a demonstrací.

Nejviditelnějšími se zatím zdají protesty studentů proti přísnému zákonu o národní bezpečnosti a stávka zaměstnanců největšího a nejdražšího soulského hotelu Lotte proti pracovním podmínkám zaměstnavatele. Ve druhém patře je přitom otevřeno tiskové středisko pro summit.

Střípky kolem summitu

Jihokorejské ministerstvo informací a komunikací hodlá u příležitosti summitu pustit do oběhu tři miliony poštovních známek, které budou připomínat tuto historickou událost.
Jednodenní odklad summitu komentoval jihokorejský prezident Kim Te-džung slovy: "Pokud jsme byli schopni čekat na tento okamžik 55 let, můžeme čekat ještě jeden den navíc.“
Kim Te-džungovo letadlo uskutečnilo první přímý let mezi oběma státy od jejich rozdělení. Na pchjongjangském letišti Sunan byl o půl dvanácté dopoledne jihokorejský prezident osobně přivítán severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem. Cestu od letiště až k rezidenci pro státní návštěvy "Pekhwawonu" lemovaly davy lidí, kteří s nadšením zdravili oba státníky.
První věty oficiálně začatých rozhovorů mezi oběma hlavami států se týkaly počasí a vzájemného zdraví.

V Jižní Koreji se zvedají protiamerické nálady
Poslední dva měsíce v Jižní Koreji narůstají protiamerické nálady. První bezprostřední příčinou bylo americké zveřejnění případů zabití korejských civilistů vojáky armády Spojených států, kteří operovali na poloostrově během korejské války v letech 1950-53.

Druhou se stal květnový incident na hranici letecké střelnice v provincii Kjonggi, při němž si americký pilot pomohl při řešení technické závady na svém bojovém letounu A-10 svržením šesti 220 kg vážících bomb. Výbuch zranil sedm lidí a poškodil asi 170 budov, které se nacházely asi dva kilometry od střelnice. Událost tak potvrdila, že Američané používají vyprázdněné uranové bomby, které ohrožují zdraví obyvatel z okolních vesnic.

Nejrevolučnější jsou studenti
Tradičně nejrevolučnější skupinou jihokorejské společnosti jsou studenti. V posledních týdnech uspořádal Svaz vysokoškolských studentů v Soulu demonstrace a stávky, při nichž vyzval sedmatřicet tisíc amerických vojáků sloužících v Koreji k okamžitému stažení z poloostrova.

Na ulicích studenti rozdávají kolemjdoucím seznamy obětí, které podle nich Američané během války zabili. Uspořádali i výstavu fotografií, které zachycují civilisty těsně před popravou. I když doprovodné komentáře hovoří o tom, že vraždící vojáci jsou Američané, z fotografií vyplývá, že až na výjimky nelze ozbrojence považovat za Američany, už jen díky uniformě a špatně skrytým korejským tvářím.

Levicově orientovaným studentům ovšem nešlo v předvečer summitu o podporu severokorejské vlády, která spatřuje v odsunu Američanů a v revizi jihokorejského zákona o národní bezpečnosti nutné podmínky k zahájení rozhovorů o sjednocení. Vyslyšení svých požadavků chápou jako nezbytný krok kupředu v demokratizaci uvnitř Jižní Koreje.  

Jde filmařům pouze o zisk?
Na Jihu se přitom natáčejí propagandistické filmy, ve kterých vystupují Američané brutálně vraždící vesničany v čase korejské války nebo naopak "hodní" severokorejští vojáci hlídkující na hraniční čáře v Pchanmundžonu. Otázkou zůstává, zda lze prokázat přímou souvislost takovýchto projektů s Kim Te-džungovou „politikou slunečního svitu“ a právě probíhajícím summitem, či zda-li jde o pouhou vidinu zisku jejich producentů.

Nacionalismus a protiamerické nálady
Protiamerické nálady v Koreji se však nesmí oddělovat od místního nacionalismu, který vychází z jiných kořenů, než například ten evropský. A tak kupříkladu heslo demonstrující odborářů, kteří protestující proti prodeji automobilky, zní: "Neprodávejte Daewoo cizincům!". Nebo někdo odmítá prodat knihu s odůvodněním, že je určena pouze "našim lidem". A hudebník ze Západu si v místní korejské hospodě většinou nezahraje proto, že "hosté by mohli být rušeni angličtinou..."

Vládě se může antiamerikanismus hodit
Rostoucí vlna antiamerikanismu se může jihokorejské vládě hodit právě jako argument pro vytlačení amerických jednotek ze země. Významně by tak omezila vliv svého doposud největšího spojence v celé oblasti v době, kdy začíná mezi hospodářskými mocnostmi zápas o severokorejský trh, který se má postupně začít otevírat světu. Podobné plány by se však mohly při dnešním pohledu na hospodářsky zcela zhroucený režim vedený nevyzpytatelným Kim Čong-ilem záhy obrátit proti samotným tvůrcům. 

iGLOBE: Informace o KLDR a Korejské republice.

Severokorejci shromáždění podél silnice zdraví kolonu automobilů s prezidenty KLDR a Korejské republiky Kim-Čong-ilem a Kim Te-džungem, kteří se po uvítání na letišti přesunuli do Pchjongjangu k rozhovoru o budoucích vztazích obou zemí. (13. června 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video