Soukromé školy vytáhly do boje s ministrem

  • 2
Známá skutečnost, že soukromé střední školy v České republice dostávají už šestým rokem od státu méně peněz než školy veřejné, získává v těchto dnech dramatický rozměr. Zástupci soukromého sektoru označovali léta své menší dotace za diskriminaci "v mezích zákona". Teď jim však došla trpělivost a obrátili se na Ústavní soud.

Jeho právníci dostanou v nejbližších dnech stovky podnětů od jednotlivých soukromých a církevních škol, jejichž ředitelé si budou stěžovat na to, že nedostali peníze na zvýšení platů svých učitelů.

Kolegové z veřejných škol naopak přidáno dostali. "Je to diskriminace," popisuje stav Vladimír Zelinka, předseda Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska. Ministerstvo školství podle něho sice neporušilo zákon o financování veřejných škol, ale obešlo jej.

Ministr Eduard Zeman se snažil loni při projednávání státního rozpočtu prosadit, aby jeho resort dostal peníze na zvýšení mezd učitelů. Neuspěl a své vládní kolegy přesvědčil teprve letos na jaře. Od března se tarifní část platu učitelů veřejných škol zvedla v průměru o 12 procent.

V minulosti se platy vždycky zvyšovaly tak, že se zvedla částka vyplácená škole za výuku jednoho žáka (tzv. normativ na žáka). Právě z normativu se odvíjí dotace soukromým školám - mají nárok na 60 až 90 procent z něj. Tentokrát však ministr Zeman použil zvláštní fintu. Nezvýšil normativ, ale peníze na růst platů poslal jen veřejným školám jako účelově vázanou dotaci.

"Ministerstvo mělo zvýšit částku na jednoho žáka, a ne poslat peníze jen státním školám," říká Vladimír Zelinka.

"Jednotlivé školy dostanou text stížnosti, zformulovaný našimi právníky. Záleží na nich, zda ji podají k Ústavnímu soudu. Předpokládám, že se v Brně sejdou tři stovky stejných podnětů. Chceme dosáhnout toho, aby ministerstvo sáhlo do své rezervy a poslalo nám necelých 90 milionů korun na zvýšení učitelských platů."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video