Děti si díky soukromníkům mohou vybrat ze tří jídel. Ilustrační foto.

Děti si díky soukromníkům mohou vybrat ze tří jídel. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Soukromé jídelny rozšiřují školákům menu, města věří v úspory

  • 17
Díky soukromníkům se v některých školních jídelnách rozšířila nabídka jídel. Děti si nemusí obědy předem volit a dokonce ani složitě přihlašovat či odhlašovat. Města si od vaření soukromníků slibují statisícové úspory.

Většina školních jídelen udělala od pádu komunismu slušný pokrok, ovšem děti stále mají na "jídelním lístku" jen jedno, maximálně dvě jídla.

V Litomyšli a v Hlinsku ale začne od září vařit ve školních kuchyních firma Eurest, která slibuje, že si děti budou moci vybrat ze tří druhů jídel. A navíc si obědy nebudou muset dopředu objednávat, ani na poslední chvíli odhlašovat. Firma už vaří ve více než stovce škol v zemi.

"Dva roky jsme tuto změnu chystali. Byl proti tomu odpor, lidé se báli o kvalitu jídel, zaměstnanci kuchyní měli strach o místo. Objeli jsme si kuchyně, které firma provozuje, a jsme přesvědčeni, že to je dobrý krok," uvedla starostka Hlinska Magda Křivanová.

Firma tvrdí, že součástí školních restaurací budou vystavené vzorové porce ve vitrínách. Rodiče také dostanou šanci vybrat přes internet, co si jejich dítě dá k obědu, anebo třeba mu zablokovat moučník.

"Líbí se mi, že rodiče mohou přes internet objednat jídlo, což je třeba výhodné u obézních dětí," uvedla mluvčí Litomyšle Michaela Severová.

Hlinsko a Litomyšl ovšem pronajaly kuchyně soukromé společnosti nikoliv kvůli lepším službám. Obě města doufají, že ušetří peníze. "Měli bychom díky tomu ušetřit zhruba pět set tisíc korun ročně," uvedla Křivanová.

"Za šest let, co to budou mít pronajaté, by to mohlo městu ušetřit čtyři pět milionů," řekl litomyšlský radní Radomil Kašpar. Firma má v plánu získat podobnými nabídkami i další města v kraji. "Máme zájem dál expandovat," uvedl provozní ředitel pro školství firmy Eurest Jiří Karmazín.

Když není výběr, děti se naučí jíst zdravě, říká odbornice

Metodička školního stravování a členka Společnosti pro výživu Alena Strosserová však před pronájmem školních kuchyní varuje. "Nelíbí se mi, když převezme školní kuchyň soukromá firma. Když je kuchyň pod patronací obce, tak ta si ji ohlídá, když ji dáte někomu cizímu, tak možnost kontroly a zásahu je mnohem komplikovanější. Vím ze zkušenosti, že to mnohde nefunguje tak, jak by mělo," uvedla Strosserová.

Té se dokonce nelíbí ani to, že kuchyň vaří víc hlavních jídel. "Možnost výběru jídel ze tří druhů je určitě lákavá pro učitele, personál, ovšem pro děti zejména na prvním stupni to není vhodné, ty by si zase tak moc vybírat neměly, protože pak se vyhnou jídlům s masem nebo třeba se zeleninou. A nám jde o to, aby se naučily jíst zdravě a aby jejich strava byla pestrá," uvedla.

Radek Pulkrábek z litomyšlského sdružení Patriot má pocit, že město se vzdalo vlivu nad školními kuchyněmi příliš lehce. "Zdá se nám, že smlouva s firmou je nevyvážená. Pokud je vaření nedobrého jídla jen nepodstatným porušením smlouvy, bez jasných sankcí, je to špatně," uvedl Pulkrábek.

Na druhou stranu například ředitel Základní školy na Wagnerově náměstí v Berouně Antonín Leopold nedá na soukromou kuchyň dopustit. "Jsou tu dva tři roky a jsem nadmíru spokojený. Všechno záleží ale na tom, jaké má zaměstnance, v Berouně má firma dvě kuchyně, ale naše je lepší," řekl.

Zda soukromá firma s původními kuchařkami bude vařit lépe, poznají žáci a studenti v Litomyšli a v Hlinsku už v září. Zda příchod soukromníka přinese takové úspory, jaké si města slibovala, už v Litomyšli vědí.

Tak velké nebudou. V Základní škole Zámecká kvůli příchodu soukromníka museli radní neplánovaně dát do pořádku ventilaci. Město tak nečekaně musí za opravu zaplatit zhruba milion korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video