Prvním místopředsedou ODS byl zvolen David Vodrážka. (7. prosince 2008)

Prvním místopředsedou ODS byl zvolen David Vodrážka. (7. prosince 2008) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Soukromá škola zásobuje ODS antitopolánkovci. Studují rychle

  • 297
Možná je to jen náhoda, ale na soukromé Vysoké škole finanční a správní v Praze (VŠFS) se sešlo hned několik odpůrců předsedy ODS Mirka Topolánka. Studoval zde například místopředseda ODS David Vodrážka nebo radní Milan Richter. Někteří však získali titul podezřele snadno a rychle.

Privátní školu založila společnost Czech Coal (dříve Mostecká uhelná), s níž bývalý premiér dlouho válčí. Dokonce ji viní z pádu své vlády a neustále veřejně připomíná prošetřování privatizace uhelné společnosti švýcarskou prokuraturou. Tito majitelé univerzity ochotně zaměstnali jako kancléřku Pavlu Topolánkovou po rozchodu s manželem.

A nejzajímavější je, že školu absolvovalo hodně členů pražské ODS. Jsou to ti, kteří patří k nejhlasitějším kritikům Mirka Topolánka.

V čele školy, v její správní radě, sedí pražský radní Milan Richter. Odmítá, že by zařizoval kolegům ze strany nějakou protekci u zkoušek či snazší studium. "Správní rada se zabývá hospodařením a akreditacemi, ale fakt se nevyjadřuje ke studentům," ujišťuje Richter, radní pro oblast kultury a cestovního ruchu. Rektorka Bohuslava Šenkýřová se k tomu včera odmítla vyjádřit.

Nejznámějšími absolventy vysoké školy z ODS jsou například první místopředseda strany David Vodrážka, náměstek pražského primátora pro pro městský majetek Pavel Klega, radní pro územní rozvoj Martin Langmajer nebo bývalý zastupitel Otto Kichner.

Potkali se náhodou

Všichni se tu prý sešli jen náhodou. "V době, kdy jsem přišel na tu školu, byl Topolánek ostravským ogarem," píchne si hned do soupeře Langmajer.

"Pro mě je to už tři roky stará historie. Šel jsem tam studovat, protože mě zaujal obor ekonomie veřejné správy a měl jsem to blízko z domova," vysvětluje zase Pavel Klega.

David Vodrážka, který se tady stal inženýrem v roce 2007, dělal diplomovou práci na téma Evropská ústavní smlouva (dnes Lisabonská). Došel k závěru, že "přináší posílení demokratičnosti" v Evropské unii.

Studovala tady také s ODS spřízněná prominentní lobbistka Jana Marcová. Nebo poslanec ČSSD Miroslav Svoboda, který má tradičně blízko k pražským občanským demokratům. Dříve dokonce bydlel v bytě starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského z ODS.

Titul snadno a rychle

Podle Hospodářských novin ale někteří z politiků přišli k titulu velmi snadno. Z údajů interního studentského systému vyšlo najevo, že radní pro oblast územního rozvoje Prahy Martin Langmajer z ODS získal bakalářský titul nikoli za tři roky, tedy za standardní dobu studia, ale za rok a čtvrt.

"Já tam studoval sedm let, skoro od počátku. A ještě studuju. Dělal jsem bakalářskou práci o změnách územního plánu," řekl Langmajer Hospodářským novinám s tím, že měl přerušené studium a tím se do systému vnesla chyba.

David Vodrážka si inženýrský diplom odnesl o rok dříve než ostatní studenti. "Škola umožňuje dělat zkoušky i přes prázdniny, tím jsem si to urychlil," vysvětlil Vodrážka.

Člen zastupitelstva v Praze 10 Tomáš Hrdlička, který zde také studoval, podle školní databáze stihl bakaláře i inženýra dohromady za dva roky. "To je nesmysl, začal jsem tam studovat v roce 2002, pak jsem přerušil. Celkem jsem tam pobyl 52 měsíců," bránil se v HN Svoboda.

Ani ČSSD však není bez podezření. Například zastupitel v Praze 9 Jan Štrof z ČSSD ve své diplomové práci, kterou na této škole odevzdal, nepoužívá platná citační pravidla, nemá odpovídající počet stránek a nedrží se ani manuálu samotné školy. Štrof navíc zvládl standardně pětileté studium za šestnáct měsíců.

Štrof se hájí tím, že na Vysokou školu finanční a správní (VŠFS) přešel z jiné školy, kde ale studoval jiný obor.

A podobně své rychlé tempo studia obhajují i jiní prominentní absolventi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video