Jesenická nemocnice dobrovolně opouští soukromý sektor a sama se „zestátní“. Ilustrační foto

Jesenická nemocnice dobrovolně opouští soukromý sektor a sama se „zestátní“. Ilustrační foto | foto: Michal Sváček, MF DNES

Soukromá nemocnice v Jeseníku sama sebe „zestátní“. Chce dostávat dotace

  • 23
Majitelé soukromé Jesenické nemocnice chystají převrat ve zdravotnickém systému. Ústav se zřejmě už na přelomu roku změní z privátního na neziskové zařízení. Důvod? Majitelé tak chtějí dosáhnout na evropské dotace.

Pokud se nemocnice přemění na takzvané "veřejné neziskové nestátní zdravotnické zařízení", tedy na neziskovou nemocnici, bude to vůbec první podobný případ v Česku. Odborníci podobnou zásadní změnu označují jako zestátnění.

"Znamená to jediné. My dobrovolně vložíme majetek potřebný k fungování nemocnice do neziskové organizace. Na druhou stranu očekáváme, že se tak zbavíme diskriminačního prostředí, ve kterém existují privátní nemocnice," řekl ředitel a jednatel Jesenické nemocnice Jan Jedlička.

Šéf nemocnice nezastírá, že změna má jeho ústavu především otevřít dveře k dotacím. "Věřím, že se dostaneme k dotacím včetně evropských, od kterých jsme byli narozdíl od neprivátních nemocnic prakticky zcela odříznuti. Přinese to prospěch hlavně pacientům," podotkl Jedlička.

Ze zákona vyplývá, že nezisková nemocnice nesmí rozdělovat zisk jak ze zdravotnické, tak doplňkových činností, a všechny příjmy musí investovat zpět do vybavení, oprav a modernizace.

Jesenická nemocnice s.r.o. tak bude do budoucna nikoli majitelem, ale jen zřizovatelem ústavu - bude tedy mít stejné postavení, jako má například kraj v případě "krajských" nemocnic nebo ministerstvo zdravotnictví u státních ústavů.

Firma bude muset veškerý zisk investovat

Zřizovatel také nesmí brát za vložený majetek žádný nájem, nesmí s majetkem jakkoli manipulovat a veškerý zisk musí investovat zpět do nemocnice. "Pro nás to je jenom administrativní změna, protože jsme stejně dávali do nemocnice zpět každou korunu. Nicméně změna zcela zásadní," prohlásil Jedlička.

Náměstek olomouckého hejtmana pro zdravotnictví Michael Fischer navrhovanou změnu vítá. "Já jsem tuto možnost opakovaně nabízel řediteli Jesenické nemocnice jako východisko. Jsem přesvědčen, že to je krok správným směrem," komentoval jesenický plán.

"Například Evropská unie chápe zdravotnictví ve formě obchodních společností jako běžné podnikání a proto tam nedává žádné dotace. Nezisková zařízení naopak mohou z evropských zdrojů čerpat. Navíc dojde ke zprůhlednění hospodaření. Bude tu neustálá veřejná kontrola," dodal Fischer.

Změna se líbí také jesenickému starostovi Petru Procházkovi. "Neumím přesně posoudit dopady, ale pokud se podaří získat další zdroje a povede to ke zlepšení péče, jde jednoznačně o pozitivní změnu," řekl Procházka.

Majitelé nemocnice chtějí proces urychlit. Mají teď totiž větší manévrovací prostor, protože konečně zaplatili dluh, který měli vůči státu za privatizaci nemocnice. Nakonec zaplatili "jen" 41,5 milionů korun, protože stát jim odpustil po dlouholetých tahanicích penále přesahující 100 milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video