Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v diskusním pořadu iDNES.tv Rozstřel

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v diskusním pořadu iDNES.tv Rozstřel | foto: Michal Šula, MAFRA

Soudy zrychlují svou práci, ukázala zpráva ministerstva spravedlnosti

  • 25
Civilní řízení u soudů se za poslední čtyři roky zrychlilo o třetinu. Rychlé je také vyřizování trestních věcí, polovina z nich skončí za sedm měsíců. Ukázala to výroční zpráva ministerstva spravedlnosti, kterou nechal zpracovat ministr Robert Pelikán.

Na příznivém stavu se podle Pelikána podepsal takzvaný dynamický model přidělování soudců, který spočívá v tom, že jsou přednostně přidělováni k soudům, které se potýkají s problémy. „Za dva roky se tento systém osvědčil například u okresních soudů v Ústeckém kraji, kde klesl počet nevyřízených věcí v civilní agendě o třetinu,“ konstatuje tisková zpráva ministerstva (více o dynamickém modelu přidělování soudců zde).

„Začali jsme posilovat soudy, které měly dlouhodobě problémy, o nové asistence a i o nové soudce,“ uvedl Pelikán. Průměrná délka civilního řízení se v problematických okresech zkrátila z 655 na 432 dnů, což podle ministra stále není ideální, znamená to ale výrazné zlepšení. Mezi soudy, které podle Pelikána stále pokulhávají, jsou z Ústeckého kraje Louny, Chomutov a Ústí, z Jihomoravského kraje Břeclav, Brno - město a Brno - venkov, a z Prahy Obvodní soud pro Prahu 7.

Jak uvádí předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl, ze právy vyplává, že problém severočeské justice spočívá výhradně v dědictví nevyřízených sporů z minulého období, kdy soudy nebyly plně personálně obsazeny. „Jen pro ilustraci: z celkového počtu 64 tisíc projednávaných civilních věci v roce 2014 jsme toto množství ke konci června 2017 snížili na přibližně 34 tisících projednávaných věcí. To je snížení téměř o 50 procent,“ sdělil Dörfl a dodal, že dopad dynamického modelu je tak pro severočeskou justici ještě příznivější, než je patrné ze zpracované statistiky.

Dynamický model přidělování soudců, který v podstatě znamená přidělení soudců tam, kde je největší problém, chválí i předseda Městského soudu v Praze a bývalý prezident Soudcovské unie ČR Libor Vávra. „Žádný model sám o sobě nestačí, především za to mohou soudci a odborní asistenti,“ uvedl ke zkrácení doby řízení v dosud neproblémovějších okresech.

Podle Vávry je při dalším obsazování soudcovských míst třeba brát v úvahu ještě jeden faktor, a to je obtížnost řízení. „Dynamický model má spoustu zajímavých efektů, neřeší ale těžkou skladbu případů v trestním i civilním řízení u některých soudů,“ sdělil.

Statistické výsledky o délce řízení do velké míry odpovídají tomu, co zjistil advokát David Zahumenský, který se monitorováním rychlosti soudů věnuje tři roky. Jeho rozbor situace přiblížil server Lidovky.cz.

Kromě dynamického modelu přispělo podle ministra ke zrychlení řízení a menšímu počtu civilních sporů to, že se snížil počet bagatelních věcí. Ty podle něj justici velmi a zbytečně zatěžovaly. „Po změně advokátního tarifu se věřitelům nevyplatí obracet se na soudy s některými drobnými pohledávkami. Například s těmi, které jsou v řádu stokorun,“ vysvětlil na zmíněném serveru konkrétní důvody snížení počtu nových civilních věcí u soudů Zahumenský.

„Polovina civilních sporů byla loni vyřízena do sedmi měsíců, což je vůbec nejkratší doba za posledních deset let,“ uvádí zpráva ministerstva publikovaná v pondělí. Polovina trestních věcí byla vyřízena za tři měsíce.

Podle Zahumenského advokáti od svých klientů velmi často slýchají otázku, jak dlouho bude soud trvat. Představa o délce řízení je pro ně důležitá, stejně jako vědomí, že za průtahy řízení mohou následně žádat finanční odškodnění.

Zpráva zkoumala i počet odvolání či žen u soudů

Statistická zpráva zkoumala i počet odvolání a také to, jak často odvolací soudy sáhnou ke změnám. Mnoho odvolání je u pražských obvodních soudů. „Co jsme nečekali, že stejné procento odvolání bude i v Semilech,“ zmínil Pelikán. Naopak se neprokázalo, že v okresech s více odvoláními je i větší procento úspěšných odvolání.

Zajímavé výsledky přinesla také analýza počtu žen pracujících u soudů. Zatímco na okresních soudech jednoznačně převažují ženy (je jich 65 procent), u krajských soudů je jich 57 procent, na vrchních 43 procent a u Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu jen zhruba čtvrtina. „Jasně z toho plyne, že ženy nemají v naší justici rovné příležitosti s muži,“ uvedl ministr.

Podle Pelikána je pozitivní, že se nepotvrdilo obecné tvrzení, že justice je pomalá. „Není ani pravda, že by naše soudy byly notoricky přetížené,“ sdělil dále ministr. Přesto je stále co zlepšovat.

Zrychlují se podle vašich zkušeností soudní řízení v Česku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 24. července 2017. Anketa je uzavřena.

NE
NE 195
ANO
ANO 60

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue