Kvůli alkoholu za volantem a řízení bez oprávnění se na soudy valí stovky žalob. Ilustrační foto.

Kvůli alkoholu za volantem a řízení bez oprávnění se na soudy valí stovky žalob. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Soudy zavalily stovky žalob kvůli bodovému systému

  • 52
Řídil auto bez řidičáku, a proto si pobude pět měsíců za mřížemi. Muž, kterého do vězení poslal kolínský soud, je jedním z prvních lidí potrestaných podle nových silničních pravidel. Za opakovanou jízdu bez řidičáku dostal nepodmíněný trest, přitom ještě na jaře by to byl pouhý přestupek.
Po čtyřech měsících se nyní k soudům valí stovky obžalob za nové trestné činy zavedené spolu s novým silničním zákonem a bodovým systémem.

Za chybějící řidičák jde člověk k soudu automaticky, pokud ho jen nezapomněl doma, za alkohol podle dohody žalobců od jednoho promile.

"Do vězení jsme už v Kolíně poslali kolem deseti lidí. Jednoho člověka jsem kvůli tomu dokonce bral do vazby, když byl přistižen podruhé. Po čtrnácti dnech jsem mu udělil veřejně prospěšné práce, za dalších čtrnáct dnů ho chytili znovu a už vykonává pětiměsíční trest," řekl MF DNES ve středu kolínský soudce Jiří Kruml.

Další případ: Muž, kterého pražská policie chytila s 2,5 promile alkoholu v krvi, už u Obvodního soudu Praha 2 dostal desetiměsíční podmíněný trest s třicetiměsíčním odkladem a roční zákaz řízení.

Peněžité tresty udělují soudci dle majetkových poměrů
U soudu v druhém obvodu odpovědného za celou Prahu se řeší 387 takových obžalob a asi desetinu už se podařilo rozhodnout. Ovšem státní zastupitelství se chystá odeslat na soud další stovky.

V Kolíně se řeší například 92 případů. Oba paragrafy - alkohol i postih za chybějící řidičák - tak mají mimochodem ihned po svém zavedení šanci dostat se do hitparády nejčastějších trestných činů projednávaných u soudu. Kromě podmíněných trestů a veřejně prospěšných prací se ukládají napoprvé i peněžité tresty.

"Pamatuji, že jsme udělili peněžitý trest třeba 10 tisíc nebo 18 tisíc korun. Záleží na majetkových poměrech obviněného," sdělila soudkyně z Prahy 2 Monika Křikavová.

V záplavě obžalob mají mírně navrch ty "alkoholové" nad spisy týkajícími se jízdy bez oprávnění.

Mladíci bez řidičáku zkouší své dovednosti
Jací lidé končí před soudem? Především jsou to nenapravitelní pachatelé přestupků, protože podle Křikavové se několikrát stalo, že na jednoho člověka přišly dvě nebo tři žaloby. Policie ho totiž zastavila vícekrát.

"Mnozí tito lidé projevují u soudu lítost a další upozorňují na to, že řidičák potřebují ke svému povolání," upozorňuje Křikavová.

Další skupinou jsou mladíci kolem osmnácti, kteří ještě řidičský průkaz nevlastní, ale už si někde na "okresce" chtěli jízdu zkusit. K častým hříšníkům patří také "recidivisté", kteří porušují soudní zákaz řízení.

"Měla jsem také možnost mluvit s člověkem z chudých poměrů, který skončil v cele předběžného zadržení - a ten se prostě hájil, že na autoškolu nemá peníze," vypráví Křikavová. Soud však chudobu jako polehčující okolnost neuznává. To se týká i argumentace, že někdo potřebuje jezdit autem v zaměstnání.

Tři piva před soud nepatří
Předseda Soudcovské unie ČR Jaromír Jirsa zastává názor, že soudcům zavaleným dopravními případy by ulehčilo alespoň rychlé zavedení elektronického spisu, aby odpadlo přenášení stohů papírů.

Jinak bude nutné přijmout nové soudce, aby se čekání na rozsudek neprodloužilo. Jirsa se domnívá, že některé nové počervencové trestné činy měly zůstat přestupkem. "Jízda v autě po třech dvanáctkách před soud nepatří," míní Jirsa.

Pokud se člověk dostane k soudu, už se trest neřídí podle silničního zákona - tedy trestnými body a pokutou. Případ se totiž řídí trestním zákonem, kdy za jízdu bez řidičského průkazu stejně jako za alkohol za volantem hrozí až jeden rok za mřížemi.

Video