Soudy musí popsat činy pachatelů

Brno - Každý soud musí ve svém rozsudku přesně popsat, jakého trestného činu se pachatel dopustil. Usnesení soudu totiž musí být podle Ústavního soudu kdykoliv přezkoumatelné. "Výrok o spáchaném trestném činu je podstatnou částí rozhodnutí a musí být přezkoumatelný. Pokud chybí, odporuje to Listině základních práv a svobod," zdůvodnil soudce zpravodaj Vladimír Čermák.

Stížnost na soud, který se trestnému činu nevěnoval tak, jak by měl, podal k Ústavnímu soudu  muž odsouzený k pěti letům vězení. Byl uznán vinným v procesu s dalšími třemi společníky za kuplířství a obchodování se ženami. Podle obžaloby si muži v letech 1994 až 1996 najali na Filipínách sedm žen, které v Česku zaměstnali jako masérky. Místo toho je nutili k prostituci a brali jim část výdělku.

Obviněný se proti tomuto rozsudku odvolal k Městskému soudu v Praze, který rozhodnutí obvodního soudu zrušil. Měststký soud se však ve svém usnesení o trestném činu obchodu se ženami vůbec nezmínil.

Když v usnesení chybí výrok, o jaký konkrétní trestný čin šlo, nelze tento rozsudek přezkoumat. "Z výroku městského soudu není jasné, jak konkrétně rozhodl o vině trestného činu obchodování se ženami," upřesnil Čermák. Proto ústavní soud rozhodnutí Městského soudu v Praze zrušil. Zabýval se přitom pouze procesním pochybením, nikoli případem samotným.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video