Nový trestní zákoník stanovuje nižší tresty, soudy musí o zkracování vězení rozhodovat přednostně. Ilustrační foto

Nový trestní zákoník stanovuje nižší tresty, soudy musí o zkracování vězení rozhodovat přednostně. Ilustrační foto | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Soudy kvůli „malým prohřeškům“ nestíhají velké kauzy

  • 29
Vězni odsouzení třeba za drobné krádeže, pytláctví či řízení bez řidičáku zaplňují soudní síně, aby si vyslechli, o kolik se jim sníží tresty. Soudy musí jejich případy řešit přednostně a nestíhají kvůli tomu jiné trestní kauzy.

Potíže souvisejí s novým trestním zákoníkem, který upravil trestní sazby u lehčích deliktů. Soudci ale nyní musejí u lidí, kterých se novinka týká, změnu jejich trestu "posvětit".

"Nezveme si jen vězně, tresty se musí zkrátit nebo zrušit i těm, kteří mají podmínku. S těmi máme nejvíc práce. Abychom mohli vyhlásit veřejné řízení, musíme zjistit, kde žijí, a doručit jim předvolání. Nezasvěcení by se asi divili, jaký je s tím někdy problém a jak velké zdržování to je," říká místopředseda klatovského soudu Jaromír Veselý.

"Dva měsíce budu jenom zkracovat a promíjet tresty"

Nejhorší situace je v regionech, které bojují s velkou kriminalitou a zároveň mají málo soudců. Ukázkovým příkladem jsou severní Čechy.

"Takových jednání musím nařídit tolik, že nebudu dva až tři měsíce dělat nic jiného. Nové věci proto přijdou na řadu později," popisuje teplický soudce Jan Chocholatý.

PŘETÍŽENÉ SOUDY

Proč zkracují tresty

Od 1. ledna platí nový trestní zákoník, který za některé méně závažné činy (drobné krádeže, pytláctví, řízení bez řidičského průkazu) stanovuje nižší tresty nebo je posuzuje jen jako přestupky.

Lidé, kteří stále vykonávají trest podle starého zákoníku, musí dostat sankci, která je pro ně příznivější - tedy tu novou, kratší. Tam, kde se tresty naopak zvýšily, zůstane vězňům původní trest.

Soudy musí tresty zkracovat přednostně, nové kauzy proto musí odkládat.

Podobná situace je i v nedalekém Chomutově. "Všichni soudci nyní pracují na doraz. Jak dlouho bude trvat, než se s tím množstvím spisů vypořádají, nejsem schopna odhadnout, ale rozhodně to bude dlouho," uvedla mluvčí chomutovského soudu Hana Bílková.

Vzájemných sporů lidí či rozvodů se zdržení naštěstí netýká - odkládá se však velká část trestních případů.

Předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra upozorňuje také na to, že nová agenda je pro soudy finančně velmi nákladná.

"Třeba drobné krádeže v obchodních domech často páchají bezdomovci. Kde zrovna žijí, se těžko zjišťuje. Jedna obálka stojí 35 korun, každému ji musíte poslat třeba pětkrát a odsouzených jsou v Česku tisíce. Dostanete se do milionů," uvedl.

Vávra odhaduje, že jeho soud bude zkracování a promíjení trestů řešit až tři měsíce. "Je to ale nárazová zátěž, se kterou musely soudy předem počítat. Až to budou mít z krku, ruce se jim naopak díky novému zákoníku dost uvolní. Odpadnou líčení kvůli obrovskému množství málo závažných deliktů, které jsou od 1. ledna jen přestupkem," připomíná Vávra.

Stejný postoj má i ministerstvo spravedlnosti. "Nový trestní zákoník by měl mít určitou dobu hájení. Paní ministryně Daniela Kovářová si ji stanovila na půl roku. Až pak bude jasné, jak nové normy fungují v praxi," říká mluvčí resortu Jitka Zinke.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video