Justici čeká rozsáhlý audit, který se zaměří na administrativní pracovníky

Justici čeká rozsáhlý audit, který se zaměří na administrativní pracovníky | foto: Dan Materna, MF DNES

Soudy budou rychlejší a pohodlné, slíbil Topolánek

  • 29
České soudnictví čeká reforma, která přinese větší rychlost a komfort. Justice má být také transparentní. Plán ministerstva spravedlnosti představili médiím premiér Mirek Topolánek a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Reforma spočívá zejména v elektronizaci justice, úpravě personální situace u soudů a ve změně některých zákonů, například procesních předpisů.

Proces elektronizace české justice má usnadnit přístup občanů k soudům a urychlit soudní řízení. První fáze projektu, jako například E-podatelna nebo InfoSoud, začaly fungovat už letos, příští rok by chtělo ministerstvo zprovoznit insolvenční rejstřík. Završením projektu má být kompletní elektronický soudní spis.

Podle Pospíšila ministerstvo v současnosti neuvažuje o snižování ani o plošném nárůstu počtu soudců. Justici ovšem čeká audit, který se zaměří na administrativní pracovníky. Úřad chce snížit některé kategorie zaměstnanců, a naopak navýšit počet vyšších soudních úředníků.

Ti mají mít v budoucnu možnost dosáhnout i vysokoškolského vzdělání. Úředníci se mají také starat o administrativní úkony, kterými jsou v současnosti zavaleni samotní soudci, což podle Pospíšila prodlužuje soudní řízení.

Směrem k větší objektivitě
Soudci budou moci pracovat v takzvaných minitýmech ve složení soudce, asistent, vyšší soudní úředník a zapisovatelka. Ministerstvo si od práce v minitýmech slibuje zvýšení výkonnosti soudů. Podle Pospíšila ale nepůjde o nařízení, o využití minitýmů mají rozhodovat předsedové soudů.

Další změnou má být složení kárných senátů, které rozhodují o proviněních soudců. Návrh reformy počítá, že v nich zasednou soudci i zástupci dalších právních profesí, například advokáti nebo notáři. Tím se má zajistit objektivita a nestrannost kárných řízení. Senáty by také v budoucnu mohly na návrh ministra spravedlnosti odvolávat soudní funkcionáře, tedy předsedy a místopředsedy soudů, kteří jsou nyní prakticky neodvolatelní.

Dalším pilířem reformy je úprava norem - novela občanského soudního řádu, trestního, notářského a exekučního zákona a zákona o mediacích. Z kodexů Pospíšil připomněl chystané změny v trestním zákoníku, jehož novou podobu má do konce roku projednat vláda, a občanského a obchodního zákoníku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video