Soudu možná bude stačit jako důkaz dechová zkouška a vyjádření znalce. Ilustrační foto

Soudu možná bude stačit jako důkaz dechová zkouška a vyjádření znalce. Ilustrační foto | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Soudu stačila jako důkaz jen dechová zkouška

  • 90
Nadýchat při policejní kontrole, ale odmítnout krevní zkoušku a tím se vyhnout trestu u soudu? Kdepak. Olomoucký okresní soud ve čtvrtek vynesl klíčový verdikt, kterým potvrdil, že potrestat řidiče za jízdu v opilosti půjde i na základě dechové zkoušky.

Pokud rozsudek potvrdí i krajský soud, mohlo by jít o precedens pro stovky dalších případů. Ty na české soudy postupně míří poté, co nový silniční zákon změnil jízdu v opilosti z přestupku na trestný čin.

Také podle předchozího zákona mohl řidič za jízdu po pár skleničkách skončit před soudem. Musel však takový prohřešek spáchat dvakrát během dvou let.

Právě to byl případ řidiče Zdeňka Hájka, který včera usedl na lavici obžalovaných. Při policejních kontrolách nadýchal loni v říjnu a podruhé i letos počátkem února. Poprvé měl v krvi přes 1,3 promile alkoholu, podruhé nadýchal 1,07.

Hájek ale odmítl odběr krve, takže jako jediný důkaz měl soud k dispozici výsledek dechové zkoušky. Předvolal proto také soudního znalce, který mimo jiné vyloučil, že by hodnotu přes jedno promile mohl přístroj ukázat například poté, co by řidič užíval kapky proti kašli. Právě tak se totiž obžalovaný šofér hájil.

"I kdyby vypil celou lahvičku kapek, což je krajně nepravděpodobné, mohlo by to znamenat rozdíl maximálně 0,07 promile," uvedl znalec.

Za ohrožení pod vlivem návykové látky soudce Zdeňka Hájka potrestal pětiměsíčním vězením s podmínkou na dva roky. Dva a půl roku navíc nesmí řídit.  Hájek se proti verdiktu okamžitě odvolal. Případ tak dostanou na stůl ještě krajští soudci.

Jejich rozhodnutí bude důležité nejen pro tento případ, ale mohlo by posloužit soudům také v budoucnu. Poté, co je od července trestným činem už první jízda v opilosti, lze očekávat, že podobných případů budou soudy brzy řešit mnohem
více.

"Pokud by se teď ukázalo, že odmítnutím krevní zkoušky se řidič může vyhnout odsouzení, asi by se to brzy stalo běžnou praxí. Takže je dobře, když bude stačit dechová zkouška," poznamenal jeden z olomouckých dopravních policistů.

O verdikt olomouckého soudu se však budou moci v budoucnu opřít také ostatní soudy a přijmout jako důkaz výsledek dechové zkoušky doplněný například znaleckým posudkem.

"Pokud by krajský soud rozsudek potvrdil a ten se tak stal pravomocným, myslím si, že by k němu mohly přihlížet i jiné soudy," řekl soudce Petr Bednář, který včerejší případ rozhodoval.

Bez ohledu na konečný verdikt však odmítnutí krevní zkoušky řidiče za žádných okolností neuchrání před ztrátou bodů, řidičáku na jeden rok a vysokou pokutou.V přestupkovém řízení se totiž odmítnutí odběru považuje za nejvážnější provinění a následuje za něj automaticky nejpřísnější možný trest.


Video