Zatímco nyní podle pracovníků Českého národního korpusu, který spadá pod Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, používají média kromě spojek nejčastěji slovo "člověk", totalitní tisk používal slova "strana". V každém milionu posuzovaných slov se vyskytlo téměř 3450krát.
top 10Strana - 3449 Práce - 2898 Sovětský - 2387 Socialistický - 2345 Pracující - 1327 Závod - 1298 Svaz - 1294 Rozvoj - 1269 Soudruh - 1254 Výbor - 1253 Pozn.: Čísla představují počet výskytů na milion slov. |
Pouhý počet užití slova o komunistickém tisku ale řekne velmi málo. "Specifický význam dává slovům až společenský kontext," upozorňuje historik Vítězslav Sommer z Ústavu pro studium totalitních režimů. Jako příklad uvádí slovo "kult", který po roce 1956 získal zvláštní význam - souvisel s odsouzením takzvaného Stalinova kultu osobnosti.
Jazykovědci proto Rudé právo srovnali se současnými novinami. "Zaměřili jsme se na zjištění odlišností ve slovní zásobě a způsobech užívání slov," řekl iDNES.cz Václav Cvrček, jeden ze tří vedoucích Slovníku komunistické totality.
A místy se kontext za desítky let změnil o 180 stupňů. Například u spojení slov "hlásná trouba". Zatímco Rudé právo je spojovalo s imperialismem a reakcí, dnešní novináři slovo používají ve zcela jiném spojení - hlásná trouba komunismu.
RUDÉ PRÁVO VS. DNEŠNÍ MÉDIACelozávodní - tehdy celozávodní výbor KSČ, dnes celozávodní dovolená Hnijící - tehdy hnijící kapitalimus, dnes hnijící maso Dělba - tehdy dělba práce, dnes dělba moci Centralizované - tehdy centralizované řízení, dnes pult centralizované ochrany Horečné - tehdy horečné zbrojení, dnes horečné jednání Barmský - tehdy strana barmského socialistického programu, dnes barmská vojenská junta |
"Zkoumat oficiální jazyk je určitě na místě, protože s ním byli v každodenním kontaktu nejen funkcionáři či žurnalisté, ale také obyčejní lidé, kteří jej sami používali, učili se mu rozumět a také si jej po svém vykládali a využívali ve svůj prospěch," domnívá se historik.
Média měla pro propagandu zásadní význam, protože se podílela na proměnách společnosti. Zvláštností pro komunismus bylo centrální řízení toho, o čem se má psát, cenzura nebo to, že k veřejnosti mohl hovořit
rudé právoBylo ústředním listem KSČ. Od roku 1948 získalo charakter oficiálního československého listu. Mělo prezentovat oficiální stanoviska stranického a státního vedení k aktuálním událostem (především v úvodnících) nebo oficiálně informovat společnost o politice KSČ a ČSR, respektive ČSSR. |
Slovník komunistické totality vyjde koncem letošního roku. Materiál jazykovědci z Ústavu Českého národního korpusu shromažďovali od roku 2003. Celkem sesbírali 13 milionů slov. Největší část slov získali z vydání Rudého práva z let 1952, 1969 a 1977.
"Výtisky Rudého práva byla nejprve skenovány a posléze převáděny do textové podoby. Vzhledem ke špatné kvalitě tisku a papíru to bylo poměrně náročné a zdlouhavé," popsal Cvrček. Doplňkem k Rudému právu je 90 knih tehdejší propagandy. Například Americký imperialismus ve slepé uličce nebo Za vládu sovětů.