Nový počítačový program urychlí práci soudů, slibuje si od novinky ministerstvo spravedlnosti. Ilustrační foto.

Nový počítačový program urychlí práci soudů, slibuje si od novinky ministerstvo spravedlnosti. Ilustrační foto. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Soudní zapisovatelky končí, nahradí je počítače

  • 22
Ministerstvo spravedlnosti chce místo písařek program, který převádí řeč na psaný text. Soudce povstane, řekne "Jménem republiky..." a jeho slova se záhy objeví na monitoru. Software už používají v USA, podobný vyvíjí několik českých vysokých škol. Mohl by urychlit práci soudů.

Ministerstvo spravedlnosti podle svého mluvčího Jakuba Stadlera osloví do konce roku české vysoké školy, aby mu nabídly program, který převede mluvenou řeč do psané podoby.

U soudu se často mluví celý den; všechny výslechy je pak potřeba přepsat do protokolů. "Pokud se přístroj osvědčí, v budoucnu nám to dovolí ušetřit soudní zapisovatelky a převést je na jinou práci," řekl mluvčí Stadler.

Už teď je jisté, že se přihlásí do výběrového řízení ministerstva například liberecká Technická univerzita, která takový software už testuje u libereckého okresního soudu.

Tamní soudci přístroj jednak zkoušeli, ale také do počítače v létě namlouvali odborné právnické výrazy, aby obohatili jeho slovník. "Byli jsme překvapeni, jak program dobře funguje. Má skoro osmdesátiprocentní úspěšnost. Myslím, že taková pomůcka má budoucnost," řekla ředitelka správy soudu Kamila Břachová.

Program, který "slyší"
"Automatická písařka" je počítačový program. Funguje tak, že porovnává slova, která "slyší", s výrazy uloženými ve svém slovníku - tedy elektronické databázi programu. Z nich sestavuje věty.

Problém má s úplně neznámými slovy, na která ale nenarazí často. Třeba právnický slovník v přístroji obsahuje sto padesát tisíc slov či vazeb. Když se vyskytnou slova, která stejně znějí, ale jinak se píšou - jako třeba "byli" a "bili", počítač vyhodnotí větný kontext, ve kterém se slovo vyskytuje, a vybere správnou variantu.

Celý komplet vypadá jako počítač s připojenými mikrofony. V Liberci se na jeho vývoji podílel Jan Nouza.

Počítač podle něj rozumí běžné řeči. "Mluvčí nemusí zpomalovat. Stačí se jen držet pokud možno spisovné češtiny. Program napíše správně devět slov z deseti. Dá se použít tam, kde někdo text ještě zkontroluje, ale zrychlí práci," říká.

V budoucnu pomůže i lékařům
Určitě tak tento vynález využijí soudci, kteří diktují rozsudky. Než program zaznamená bezchybně i hlavní líčení, budou ho muset tvůrci podle Nouzy ještě zdokonalovat. Mnozí obžalovaní jsou totiž cizinci a před soudem hovoří s cizím přízvukem. Jiní zase mluví vulgárně.

Program podle Nouzy používá například firma Newton IT, která převádí do textu televizní zprávy. Přístroj se testoval i v parlamentu, kde je potřeba zapisovat dlouhé schůze. V budoucnosti ho mohou využít třeba i lékaři, kteří potřebují velmi přesně zaznamenat třeba průběh operace nebo pitvy. Cenu programu na trhu Nouza zatím nedokáže odhadnout.

Kromě libereckých vědců vyvíjí podobné zařízení i tým inženýrů na Vysokém učení technickém v Brně. V tamní laboratoři počítačového rozpoznávání řeči už vznikl jiný program, který rychle pozná, v jakém jazyce člověk mluví, což se dá využít i v boji proti terorismu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video