Přednosta Ústavu soudního lékařství FN Královské Vinohrady Jiří Hladík | foto: Michal Šula, MF DNES

Soudní lékař: Někdy rozhoduje i špína za nehty

  • 13
Když policisté potřebují určit příčinu smrti, vytáčejí často jeho číslo. Pomáhá jim už sedmadvacet let. Přednosta Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jiří Hladík se podílel na objasnění orlických vražd, smrti Václava Kočky, zkoumal oběti Ivana Roubala či manželů Stodolových.

Kdy jste se rozhodl pro tuhle práci?
Ve čtvrtém ročníku medicíny. Pracoviště soudního lékařství byla jenom ve fakultních a v krajských nemocnicích, ale Prahu jsem měl zavřenou, protože jsem nebyl ve straně. Začínal jsem v Ústí nad Labem, kde jsem s panem primářem poprvé vyjížděl na místa činu.

Vraždilo se na severu Čech jinak než v Praze?
V Ústí jsem strávil jen rok, ale byla to nejlepší škola života. Severní Čechy trpěly nejvyšší kriminalitou, lišily se i vyšším procentem lidí se základním vzděláním. Běžné případy - horník přistihl nevěrnou manželku, střelné zbraně tehdy nebyly, vraždilo se doslova vším, co přišlo pod ruku. Často šlo o brutální, hrubé násilí.

Přednosta Ústavu soudního lékařství vinohradské nemocnice Jiří Hladík

Co je pro vás nejdůležitější na začátku případu?
Aby se neponičily stopy. Důležité je zadokumentování polohy těla, případně trasy, jak s ním bylo manipulováno. Odkud a jak byl útok veden, dále jak ke zranění došlo - zda je původem sečné, řezné, bodné, nebo střelné, podle toho se předběžně určuje příčina smrti. A samozřejmě se musí stanovit i přibližná hodina úmrtí.

Když tělo převezou na pitevnu, co všechno zjišťujete?
Nejpodrobněji se postupuje u obětí bez totožnosti, kde se popisují veškeré identifikační znaky: oděv, stáří, výška a hmotnost, svalnatost, kostra, barva a délka vlasů, oči, chrup... Podle úrazů a operačních zákroků se dá z dokumentace vypátrat totožnost oběti, to platí i o cennostech, které má na sobě. Rozhodují i maličkosti.

Jaké?
I špína za nehty. Nebo mozoly - z toho můžete například vyvodit, že oběť pocházela z dělnické profese.

Na co musíte policistům odpovědět?
Vše se odvíjí od příčiny smrti a jejího času. Následují otázky, zda byla oběť pod vlivem alkoholu či omamných látek, jestli byla po poranění schopná nějakého jednání a jestli šlo smrt odvrátit. Stejné zranění může mít různé následky pro mladého, starého či nemocného člověka, což je důležité pro právní kvalifikaci činu.

Jak dlouho pitva trvá?
U zdravého člověka s totožností a jasným průstřelem hlavy, kde není potřeba hledat části střely, může pitva trvat poměrně krátce. U utlučených obětí s mnohočetnými poraněními to ale může trvat šest, osm i víc hodin.

Čtěte v magazínu DNES

Jak vypadá zázemí policistů z pražského oddělení vražd?
Co dělají, když se jim vrazi přiznají?
Jaké s nimi mají po odsouzení vztahy?
Co si myslí o trestu smrti?
Čtete ve čtvrtečním Magazínu DNES.


Video