Soudkyně odročila případ nacistických symbolů

  • 25
Skinhead Jan Rödl opět nedorazil k soudu, kde čelí obžalobě z propagace fašismu. Zabitému kamarádovi Miloši Rehovi nechal vyrobit pamětní desku a na ní nechal vyrýt runy života a smrti. Symboly používali na svých náhrobcích příslušníci jednotek SS. Soud bez Rödla nemohl pokračovat.

"Zřejmě ho budu muset nechat k soudu předvést policií," upozornila soudkyně Jitka Neterdová.

"Ještě se k soudu nikdy nedostavil. Před minulým líčením vzkázal, že ho zastupuje advokát. Tentokrát ale ani nepřevzal obsílku, takže jsme nemohli pokračovat v jeho nepřítomnosti," vysvětlila.

Soudkyně se navíc dozvěděla, že skinův obhájce Petr Hrabák ukončil svou činnost a vystoupil z advokátní komory. "Skutečně jsem se z ní nechal vyškrtnout, nadále se budu věnovat už jen poradenské činnosti," řekl ČTK Hrabák.

Spis předal litvínovskému advokátovi Petru Perglovi, ten se s ním však ještě nestačil seznámit. Navíc je celý týden služebně mimo region.

Runy používají i jiní
Hrabák se přitom snažil skina hájit velmi kuriozním způsobem - podal trestní oznámení na několik knižních a hudebních vydavatelů, provozovatelů internetových stránek i stavitele kostela v Praze 10. Ti všichni totiž runy života a smrti, stejně jako obviněný skin, používají.

V březnu 1999 zemřel před nádražím v Litvínově ve rvačce skinhead Miloš Reho. Krátce předtím se vrátil z vězení za násilnou trestnou činnost - brutálně skopal a s trvalými následky zranil jiného skina. Pravicoví radikálové si smrt kamaráda v Litvínově pravidelně připomínají a chtěli na místo, kde zemřel připevnit i pamětní desku. Právě kvůli znakům na ní, je Jan Rödl, který ji navrhl, obviněn z propagace fašismu.
"Nacisté tyto runy sice používali na svých náhrobcích, ale nebyli první ani jediní. S jejich hnutím si tyto symboly spojuje jen málokdo. Chápal bych, že má být potrestán za hákový kříž nebo šípy SS, ale za runy by být stíhán nikdo neměl," vysvětlil Hrabák dříve MF DNES.

"Já samozřejmě vím, že pan Rödl je známý z různých extremistických shromáždění a není to žádný svatoušek. Tady je ale souzen za něco zcela jiného a není tedy možné přihlížet v této kauze k jeho jiným činům," doplnil.

Třiadvacetiletému Rödlovi hrozí za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů až pět let vězení. Soud už ho trestním příkazem poslal na rok za mříže, případ se ale nyní opět vrátil k projednání.

Zda pomohou skinheadovi zmírnit rozsudek Čtyřlístek, Hobit či islandské ságy, ve kterých se všude vyskytují runy podobné těm, které použil na náhrobku, se uvidí při odročeném soudním jednání v lednu.

,

Video