Matky vyměněných dětí Jaroslava Čermáková a Jaroslava Trojanová před vynesením rozsudku

Matky vyměněných dětí Jaroslava Čermáková a Jaroslava Trojanová před vynesením rozsudku | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soudit se v Česku o náhradu škody připomíná loterii

  • 54
Domáhat se v Česku odškodnění za „nemajetkovou újmu“ podobnou té, s jakou se setkaly rodiče dívek vyměněných v třebíčské nemocnici? To je stejné jako sázet v loterii, ve které nikdy nevíte, jestli nakonec získáte vůbec něco.

Podobné přirovnání používají i soudci, kteří občas o nějakém odškodnění rozhodují. Důvod takového stavu spočívá především v nejistotě, jak škodu na psychice či zdraví ohodnotit.

"Na české poměry je těch 3,3 milionu mimořádně vysokou částkou. Většinou je odškodnění v řádech pár desítek,maximálně set tisíců korun," reagoval na verdikt v třebíčské kauze soudce Jaromír Jirsa, místopředseda Městského soudu v Praze, který nyní řeší hlavně obchodní spory, ale v minulosti posuzoval právě spory o náhradu škody.

Za záměnu dětí zaplatí 3,3 milionu

Třebíčská nemocnice prohrála soudní při s rodiči

Jako příklad může sloužit jiný případ, který se řešil tento týden u soudu v Hradci Králové. V něm se jedná o smrt čtyřletého chlapce, který zemřel při banální operaci v nemocnici v Semilech.

Záleží na posudcích

Soudci sice ještě žalobu rodičů chlapce neuzavřeli, už nyní je však jasné, že odškodnění bude mnohem nižší než u výměny dětí. Nemocnice nabízí rodičům půl milionu, oni požadují dvojnásobek.

Soudci říkají, že spory, v nichž se nedá škoda přesně spočítat, záleží především na znaleckých posudcích. "Každý případ je jiný a soud by ho měl vždy posuzovat ve všech souvislostech. Posuzuje se třeba to, jak zhoršila vzniklá situace žalujícímu životní úroveň, jak se to projevilo na jeho vztazích s okolím," vysvětluje předseda Obvodního soudu pro Prahu 10 Jan Vyklický.

Zároveň připouští, že kdyby případ výměny dětí řešil jiný soud, mohla být vyměřená satisfakce úplně jiná, a to vyšší i nižší. "Každý takový rozsudek ale ukazuje, jak by se mohly řešit podobné případy v budoucnu," dodal Vyklický.

Zkušenost s podobnými případy mají za sebou soudci v mnoha jiných zemích. Loni například soud v Izraeli přiznal dvěma rodinám, kterým v nemocnici vyměnili děti, odškodnění v přepočtu 10 milionů korun. Na výměnu se přišlo až po 22 letech. Odhalily ji testy DNA.

Zrušme tabulky

Úplně jinak se řeší situace, kdy někdo někoho zraní, například při dopravní nehodě. Takové případy se posuzují podle tabulek, které vycházejí z vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Každé zranění je v nich ohodnoceno určitým počtem bodů a podle toho se určuje výše odškodnění. Například za ztrátu ledviny dostane poškozený jen necelých padesát tisíc korun.

Má se to změnit. Ministerstvo spravedlnosti před dvěma týdny představilo nový občanský zákoník, který s tabulkami už nepočítá. "Každý případ se musí posuzovat individuálně," tvrdí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Výše odškodnění bude už jen na soudcích a ti to vítají. "Soudce musí rozlišovat třeba to, kdo například přijde o nohu. Vrcholovému sportovci, kterého sport živí, by měl přisoudit mnohem více než člověku, který na tom tak závislý není," vysvětluje Jaromír Jirsa.

Nový zákon by mohl platit od roku 2012.

Kolik vysoudili v Česku i v cizině

Loni vysoudily dvě rodiny v Izraeli v přepočtu 10 milionů korun. V roce 1977 jim v nemocnici zaměnili děti. Na vše se přišlo až díky testům DNA.

V roce 2005 snížil soud v Argentině odškodné rodinám, které se kvůli záměně dětí soudily s nemocnicí ve městě Concordia. Původně měly rodiny získat v přepočtu 800 tisíc korun. Nedokázaly se však vyměněných dětí vzdát, a tak dostaly jen desetinu této sumy.

2,9 milionu dolarů původně získala Američanka, která se v roce 1992 opařila v restauraci McDonald’s horkou kávou. Odvolací soud snížil odškodnění na 480 000 dolarů.

Tragicky skončil před pěti roky školní výlet v Jemnici na Vysočině. Jeden z chlapců, Filip Němec z Cizkrajova, se málem utopil a dodnes je postižený. Soud předloni přiznal jeho rodičům odškodnění 15 milionů korun.

Ještě o milion a půl víc soud přiřkl rodičům chlapce, kterého nechali bez dozoru lékaři nemocnice v Prostějově. Chlapec má nenávratně poškozený mozek.

Považujete odškodné 2,1 a 1,2 milionu pro rodiny dětí zaměněných v porodnici za přiměřené?

celkem hlasů: 16889

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 13. února 2009. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 7023
Ne, mělo být nižší
Ne, mělo být nižší 5584
Ne, mělo být vyšší
Ne, mělo být vyšší 4282
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video