Tlaků soudců vláda Petra Nečase neustoupila. Navrhuje, aby se i jim snížily platy spolu s politiky.

Tlaků soudců vláda Petra Nečase neustoupila. Navrhuje, aby se i jim snížily platy spolu s politiky. | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Soudcům vláda neustoupila. Navrhla nižší platy jak jim, tak politikům

  • 134
Tlak soudců, že snížení jejich platů omezuje jejich nezávislost, na vládu nezabral. Kabinet Petra Nečase schválil návrh na snížení platu poslanců, senátorů, ministrů i soudců o pět procent. Rozdíl je jen v tom, že soudcům klesne plat jen v příštím roce, poslancům a senátorům na celé čtyři roky.

Pokud by vláda neudělala nic a změny platů nenavrhla, od ledna by výrazně vzrostly, zatím jsou totiž "zamrzlé". Základní plat poslance, od nějž se vše odvozuje, je nyní 59 tisíc korun, vláda ho chce snížit o tři tisíce. Úměrně se sníží také náhrady, které dostávají politici na dojíždění.

"Vláda schválila návrh, který vzešel z diskuse a který je v souladu s programovým prohlášením vlády," řekl po jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Bez zásahu vlády, který musí potvrdit ještě parlament, by základní plat poslance vyskočil na 69 300 korun. A stát by na platy politiků, soudců a státních zástupců vydal o více než miliardu korun ročně.

Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník už ale iDNES.cz řekl, že škrt v platech soudců - byť se má týkat jen roku 2011 - nebude pro soudce akceptovatelný. "Přijatelné by možná bylo, kdyby se o pět procent snížil plat vypočítaný z vyššího základu, tedy pokud by platy od ledna rozmrzly a nejdřív se zvýšily," uvedl Lichovník.

Soudci už jednou uspěli u Ústavního soudu se svým protestem, když jim politici sáhli na platy pro letošní rok a pokusili se je snížit o 4 procenta, stejně jako politikům.

"Není naším cílem vyvolávat konfrontaci. Jednáme po zralé úvaze a bereme stanovisko soudců na vědomí. Nemáme ale důvod ze svého postoje ustupovat," řekl po jednání vlády premiér Petr Nečas s tím, že není žádný důvod, proč by měli být soudci jedinou profesní skupinou, která je placená z veřejných peněz, které by se vládní šetření netýkalo.

Jak se změní jejich platy

Poslanci - dosud měli základní plat 59 tisíc korun, nově 56 tisíc korun
Předseda výboru ve Sněmovně - dosud 83 000 Kč, nově 78 900 Kč
Ministři - dosud 112 600 Kč, nově 106 800 Kč
Premiér, šéfové obou komor parlamentu - nyní 158 400 Kč, od ledna 150 400 Kč

Výše náhrad, které dostávají poslanci i senátoři k platu podle vzdálenosti svého bydliště od parlamentu - nově 29 100 až 39 500 Kč (místo dosavadních 31 900 Kč až 43 300 Kč)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video