Soudci shánějí halu na 122 obviněných

  • 18
Českou justici čeká výjimečný proces týkající se stamilionových daňových úniků. Pokud českobudějovický krajský soud přijme obžalobu, ke které nyní obdržel návrh státní zástupce, bude muset najít prostor, do něhož se vejde sto dvacet dva obviněných s devadesáti obhájci. Žádnou takto velkou soudní síň česká justice nemá. Líčení se bude muset konat například ve sportovní hale.

Vyšetřování případu výjimečného nejen počtem obviněných uzavřela policie minulý týden. Zdokumentovala rozsáhlé daňové úniky, do kterých bylo zapleteno téměř tři sta firem z celé republiky. Několikaleté rozsáhlé vyšetřování se policistům podařilo zcela utajit. Případ je tak zatím veřejnosti úplně neznámý. První informace získala  MF DNES.

Firma prodávala podvod
České policii se podařil zatím nevídaný kousek. Po rozsáhlém a náročném vyšetřování uzavřela případ několikasetmilionových daňových úniků, do kterého byli zapleteni lidé z téměř tří stovek firem v celé České republice.

Rozsáhlou kauzu dotáhli do konce specialisté odboru hospodářské kriminality Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování policejního prezidia ve spolupráci s detektivy z takřka všech krajů.

Vyšetřování měl zkazit požár
Při vyšetřování se přitom potýkali s mnoha problémy. Část spisu, který čítá přes 29 tisíc stran, totiž shořela při lednovém, dosud nevyjasněném bombovém útoku na budovu českobudějovického policejního ředitelství.

Neznámí pachatelé tehdy vnikli do policejních kanceláří, naházeli na hromadu vyšetřovací spisy a nastražili časovaný systém, který poté důležité dokumenty zapálil. Spis týkající se daňových úniků policisté dokonale zrekonstruovali, případ dokončili a před několika dny ho předali státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby.

Na začátku byl prostý nápad
Případ začal v roce 1997, když strakonický finanční úřad upozornil policii na podivné aktivity jedné jihočeské firmy. Ta státu přiznávala minimální příjmy, ale stovky jiných firem z celé republiky ve svém účetnictví uváděly, že jí zaplatily milionové částky za poradenské služby.

"Firma ve skutečnosti žádné služby neposkytovala. Faktury na milionové platby byly fiktivní. Podnikatelé jí platili jen malou část fakturovaných peněz. Potvrzení o platbě dostali však na celou fakturovanou sumu, snížili tak papírově svůj daňový základ a nezdaněné peníze jim zůstaly v kapse," vysvětluje princip podvodů policista, který je s vývojem kauzy obeznámen.

Byl to systém vypočítaný na dva roky
Majitelé podvodné firmy, čtyřiatřicetiletá Češka a jednačtyřicetiletý Belgičan, vypracovali pro podnikatele podrobný návod na snížení daňového základu. Ten prostřednictvím vyškolených dealerů distribuovali po celé republice.

Počítali s tím, že finančnímu úřadu bude trvat roky, než mezi jednotlivými platbami najde souvislost a na podvody přijde. Nemýlili se. Úředníci se o ně začali zajímat až po více než dvou letech. V tu chvíli oba podnikatelé zmizeli do zahraničí.

Ženu nakonec našla německá policie a vydala ji do české vazby. Prostřednictvím mezinárodní právní pomoci detektivové několikrát vyslechli i belgického občana.
Oba sice pokaždé vypovídat odmítli, ale policie našla dostatek svědků, kteří trestnou činnost potvrdili.

Z desítek svědků se pak během vyšetřování stávali obvinění, protože možnost nelegálního snížení daně využili. Částku, o kterou 122 obviněných připravilo stát na daních, vypočítali policisté na více než 220 milionů korun.

Díky vyšetřování už podezřelí podnikatelé do současné doby její třetinu zaplatili. Jde tak o jeden z prvních případů, kdy policie rozsáhlé daňové úniky nejen zdokumentovala, ale pro stát také část ztracených peněz získala.


Video