Do domácího vězení nastoupil zatím jediný odsouzený. Na Štefana Rolníka (na snímku) teď připadá 74 dozorců.

Do domácího vězení nastoupil zatím jediný odsouzený. Na Štefana Rolníka (na snímku) teď připadá 74 dozorců. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Soudci se bojí dávat domácí vězení. Kontrolám nevěří a náramky zatím chybí

  • 67
Desítky dozorců, které ministerstvo spravedlnosti najalo na kontroly domácích vězňů, nemají koho hlídat. V Česku je pouze jediný domácí vězeň a zdá se, že dalších odsouzených mnoho nepřibude. Soudci se ukládání tohoto trestu zatím vyhýbají. Chybí totiž elektronické náramky, které by vězně monitorovaly, a pouze na dozorce se soudci spoléhat nechtějí.

Na jediného domácího vězně v Česku, Štefana Rolníka z jihočeských Loučovic, tak v současnosti připadá celkem 74 dozorců. Přitom není žádným masovým vrahem nebo mafiánským bossem, odsouzen byl kvůli hospodské rvačce. S Rolníkem zatím žádné problémy nejsou. Kontroloři jej navštívili sedmnáctkrát a pokaždé jej doma našli. "Už jsem si na ně zvykl. Jsou to slušný lidi," říká Rolník.

Ministerstvo spravedlnosti očekává, že do dvou let bude v Česku 1500 domácích vězňů. Kvůli dohledu nad nimi proto nakoupilo 47 aut a do konce února najalo 74 lidí. Dalších šestnáct hlídačů nastoupí v březnu.

co je Domácí vězení

Trest mohou dostat pachatelé méně závažných trestných činů, kteří mají práci a bydliště. Doma musí být od osmi večer do pěti hodin do rána a o víkendech a svátcích. Soud může tuto dobu upravit. Podle odhadů má být v Česku do dvou let 1500 odsouzených. Zatím jich je jen šest.

Zatím však nemají koho hlídat. Soudcům vadí, že dosud nejsou k dispozici elektronické náramky, s jejichž pomocí by odsouzení byli neustále pod dohledem. Dohled nad nimi zatím zajišťují namátkové kontroly pracovníků Probační a mediační služby.

Těm ale soudci příliš nedůvěřují, proto domácí vězení nevyužívají. Zatím takto potrestali v celém Česku jen šest lidí. Pouze jediný z nich, Štefan Rolník, už trest nastoupil.

"Nemám jistotu, že uložený trest bude skutečně vykonán. Bez elektronického monitorovacího systému mohou odsouzení snadno podvádět," říká například teplický soudce Miroslav Čapek.

"Je to novinka a u každé novinky jsou soudci obezřetní. Fakt, že se změnou zákona nebyl připraven monitorovací systém odsouzených, jejich rozhodování určitě ovlivňuje. Musí se nejdříve ujistit, že to funguje," vysvětluje předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra.

První náramky za rok

Elektronické náramky, které by hlídaly domácí vězně, už mohly fungovat. Ministerstvu spravedlnosti se však na spuštění systému nepodařilo získat peníze z Evropské unie. A protože vloni ve státním rozpočtu už žádné peníze navíc nebyly, musel se projekt odložit. Výběrové řízení na firmu, která by náramky dodala, bylo vyhlášeno teprve tuto středu. K dispozici by náramky měly být na začátku příštího roku.

Bude to zakázka za stovky milionů korun. Vítěz musí zaručit, že monitorovací systém bude spolehlivý a domácí vězni jej nebudou moci obelstít. Podle ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové by se první náramky mohly začít testovat už letos na podzim, od 1. ledna 2011 by už měly být zavedeny plošně po celém Česku.

Do té doby budou muset stačit namátkové kontroly. "Současné obavy soudců jsou liché. Probační a mediační služba má dostatek lidí, její kontrola bude účinná. Věřím, že jakmile si soudci tuto věc vyzkoušejí, bude rozsudků domácího vězení více," uvedl náměstek ministryně spravedlnosti Pavel Staněk.

Probační a mediační služba dostala od státu kvůli domácímu vězení 55 milionů korun, aby mohla nakoupit auta, přijmout 90 "hlídačů". Podle jejího šéfa Pavla Šterna budou mít tito lidé práci i po zavedení náramků. "Dohled nad lidmi v domácím vězení bude i potom naším úkolem, práce kolem toho bude dost," uvedl Štern.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video