(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Soudci Nejvyššího soudu kývli na dohodu se státem o dorovnání platů

  • 28
Všichni soudci Nejvyššího soudu podepsali dohodu o narovnání platů za období 2012 až 2014. Právě verdikt NS o nesprávně vypočítaných soudcovských mzdách je prvotním podnětem ke kompromisní dohodě, jež má státu ušetřit až čtyři miliardy korun.

Soudci přijali dohodu, kterou 11. února navrhlo shromáždění předsedů všech soudů České republiky, představitelů Nejvyššího státního zastupitelství, Soudcovské unie a Unie státních zástupců. O podepsání dohody informoval ve čtvrtek mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

„Učinili tak při vědomí své společenské odpovědnosti a v zájmu zachování důvěry veřejnosti v soudní moc,“ uvedl mluvčí. Nejvyšší soud má podle svého webu v současné době 65 soudců.

Zatím nelze přesně uvést, kolik soudců v České republice dohodu přijme. „Jsem přesvědčená, že na to přistoupí víc než 90 procent soudců, ale jsou to jen moje subjektivní odhady. Spolehlivé informace bude mít až ministerstvo spravedlnosti, které stanovilo termín do konce dubna, aby mohlo připravit červnovou výplatu,“ uvedla pro iDNES.cz prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

NS loni v pilotním případu přiznal soudkyni z Brněnska zpětné dorovnání platu jednak kvůli nesprávně vypočítané platové základně, jednak kvůli dlouhodobě sníženému koeficientu pro určení soudcovských mezd. Vláda soudcům nabídla kompromisní dorovnání platů. Dohoda, kterou podle dostupných údajů patrně přijme většina soudců v Česku, výrazně omezí rozpočtové výdaje, jež by si jinak verdikt vyžádal.

Podle dohody se státem mají soudci dostat peníze za léta 2012 až 2014, o něž přišli kvůli nesprávně vypočtené platové základně, nikoli však peníze pozbyté kvůli tomu, že jim zákonodárci nepřiznávali trojnásobek základny. Stát by měl soudcům vyplatit 1,2 miliardy korun, ušetří až čtyři miliardy.

Otázku soudcovských platů ještě řeší ústavní soudci. Stížnost podal předseda Okresního soudu pro Brno-venkov Petr Jirsa. Týká se ale jen části loňského průlomového verdiktu NS. Jde o zpětné doplacení peněz, o které soudci přišli kvůli dlouhodobě sníženému koeficientu pro určení mezd. Naopak se nezabývá statistickým údajem, který stát podle NS chybně používal pro stanovení platové základny. Případné rozhodnutí Ústavního soudu o Jirsově stížnosti se zřejmě dotkne jen soudců, kteří na dohodu nepřistoupí (více si přečtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue