Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soudci chtějí doplatit mzdu za devět měsíců

  • 168
Republiková rada soudcovské unie vyzvala ministerstvo spravedlnosti, aby soudcům dobrovolně doplatilo čtyři procenta z platů, které jim vláda snížila od ledna letošního roku. V září rozhodnutí vlády zrušil Ústavní soud.

"Žádáme ministerstvo, aby tak dostálo rozhodnutí Ústavního soudu," řekl iDNES.cz předseda Soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Přitom ještě před několika dny unie slibovala, že zpětně nebude peníze požadovat. "Chceme dokázat, že nám jde o princip a ne o peníze," tvrdili soudci.

Lichovník ale soudce brání s tím, že jde pouze o výzvu. "Co bude dál, to je otázka každého jednotlivého soudce," odpověděl prezident unie na otázku, zda v případě nevyhovění žádosti budou následovat žaloby.

Snížení platů bylo protiústavní

Podle Ústavního soudu bylo čtyřprocentní snížení platů soudců protiústavní. Opatření platilo od ledna, týkalo se soudců obecných soudů. (více o rozhodnutí Ústavního soudu čtěte zde)

Ústavní soudci v nálezu kritizovali opakované snahy zasahovat do soudcovských platů. Nivelizace podle nich vede k příjmové degradaci soudců oproti ostatním právnickým povoláním a poklesu společenské prestiže.

"Počítáme také s tím, že se někteří soudci obrátí na soudy se žalobami o náhradu škody," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Veronika Ludvíková. Úřad se domnívá, že budou chtít získat peníze, o které přišli od ledna do září. Peníze na opětovné zvýšení soudcovských platů bude muset ministerstvo spravedlnosti ušetřit na platech ostatních zaměstnanců resortu.

Peníze jsou kompenzací za omezení

Stejný zákon upravuje kromě platů soudců a státních zástupců i mzdy poslanců, senátorů, ministrů či prezidenta, kterým se také platy snížily. Poslanci proto chtějí zákon změnit a soudce vyčlenit do zvláštní kategorie.

Nedotknutelnost platů soudců je součástí kompenzací za řadu omezení v soukromém a profesním životě. Soudci se nesmějí odborově organizovat, stávkovat ani kolektivně vyjednávat. Kvůli zachování nezávislosti nesmějí podnikat, mít vedlejší pracovní poměr, poskytovat právní služby, působit v představenstvech a dozorčích radách.

Ústavní soud se už v několika starších sporech o mzdy postavil na stranu soudců, a to především, když šlo o 13. a 14. platy. Letos však například zamítl návrh směřující proti zmrazení soudcovských platů v letech 2008 až 2010. U Ústavního soudu nyní leží také návrh proti čtyřprocentnímu snížení platů státních zástupců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video