Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soudce viní ministerstvo spravedlnosti za porušení „náhubkového“ zákona

  • 80
Pouhé dva týdny platí v Česku zákon, který zakazuje zveřejňování údajů, jež by mohly identifikovat oběti trestných činů. Zřejmě první trestní oznámení kvůli možnému porušení zákona paradoxně míří proti ministerstvu spravedlnosti, které ochranu obětí zavedlo. Navíc ho podal soudce.

Teplický soudce Miroslav Čapek narazil na porušení zákona, když začal řešit případ muže obžalovaného z pohlavního zneužívání dvou dívek. Na internetovém portálu, kterým ministerstvo spravedlnosti informuje veřejnost o nařízených kauzách, se totiž objevila jména všech účastníků případu včetně obou dětí. Ze seznamu jmen sice nebylo jasné, kdo je svědek, obžalovaný nebo znalec, někteří lidé přesto poznali oběti.

"Mohl být spáchán trestný čin neoprávněného nakládání s osobními údaji, neboť nebyla ochráněna totožnost osob. Z vyjádření poškozených vyplývá, že byly identifikovány nezletilé děti jako oběti trestné činnosti. Publikování svých jmen považují za zásah do soukromí," napsal soudce do trestního oznámení.
Před soudem včera zaznělo, že jednu z dívek utěšoval ve škole spolužák, když na portálu ministerstva našel její jméno a dovodil si, že je obětí zneužívání.

Kdo jména zveřejnil?

Trestní oznámení chystají i oběti, zároveň chtějí podat stížnost Úřadu pro ochranu osobních údajů. "Je to právo každého občana," řekla mluvčí resortu Veronika Ludvíková. Za porušení zákona hrozí až pětimilionová pokuta a v krajním případě pět let za mřížemi.

Kdo za zveřejnění jmen obětí může? "Je na zodpovědnosti soudu, aby toto pohlídal," uvedla Ludvíková s tím, že u jmen dívek měl soudce udělat značku, aby je systém nezveřejnil.

"S údaji nepřichází soudce do styku, do počítačového systému je zadává vyšší soudní podatelna a soud nemá na jejich zpracování žádný vliv," namítl Čapek.

Ministerstvo nicméně přiznává chybu. Od 1. dubna, kdy byl spuštěn zkušební provoz informačního portálu, se podle mluvčí mohly objevit drobné nedostatky. "V následujících deseti dnech byla aplikace zcela optimalizována a nyní vyhovuje zákonu," dodala Ludvíková. Na seznamu se objevuje už jen jméno soudce a obžalovaného.


Video