Soudce v kauze Zukal je podjatý

  • 3
Olomouc - Kauza novináře Zdenka Zukala a dalších lidí obžalovaných za křivé obvinění policistů se vrací na začátek. Krajští soudci z Olomouce rozhodli, že kolega z okresního soudu František Neplech, který v případu rozhoduje, je podjatý. "Soudce se před konečným rozhodnutím vyjádřil, jakou má představu o vině," vysvětlil krajský soudce Jindřich Bayer. Soudci olomouckého okresního soudu se strachují, komu z nich připadne tento případ. Kauza Zukal se dotýká prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, policie a tajných služeb.

Soudce Neplech jako svědek v jiném případu řekl do protokolu svůj názor na Zukalovu kauzu ještě před tím, než vyslechl všechny svědky a ve věci rozhodl.

Už poslední jednání u Okresního soudu v Olomouci 18. prosince poznamenal požadavek obhájců, aby soudce František Neplech odstoupil pro podjatost. Neplech však tehdy řekl, že se podjatý necítí, a v řízení pokračoval. Advokáti se proto obrátili na odvolací soud, který jim nyní dal za pravdu.

"Je to složitá věc. Tomu, kdo to dostane po Neplechovi, vůbec nezávidím," uvedl krajský soudce, který případ zná. "Je to kauza, z které nemá radost žádný soudce," souhlasil další z Neplechových kolegů z okresního soudu.

Místopředseda okresního soudu Petr Bednář, který případy soudcům přiděluje, však upozornil, že si nemohou vybírat kauzy podle toho, jak se jim líbí nebo jak je spis tlustý. "Z řízení je může vyloučit jen poměr k věci nebo obžalovaným," řekl.

Okresní soud v Olomouci chtěl věc už před zahájením řízení v roce 2000 předat kolegům v jiném okresu. Obával se totiž, že obvinění jsou v místě známými osobnostmi, případ je medializován a řada předvolaných novinářů a policistů má profesní kontakty se soudci. Navíc soudce Neplech působil dlouhá léta jako přednosta Olomoucka. Krajský soud však žádosti nevyhověl.

Jistou naději, že by nemuseli případ dostat na stůl, ještě olomoučtí soudci mají. "Nemohu vyloučit, že nyní požádáme o vyloučení pro podjatost krajský soud znovu. Vzhledem k medializaci detailů této kauzy mám dojem, že podjatý je u nás už
i domovník," podotkl Bednář.

Z čeho je obviněn Zukal a další
Zukal podle obžaloby vyráběl na objednávku jednoho z hlavních aktérů takzvané olomoucké kauzy a dalšího obžalovaného, podnikatele Oldřicha Přikryla, reportáže odvysílané televizí Nova. Ty, jak tvrdí žaloba, diskreditovaly jeho bývalého obchodního partnera Dušana Magnu a policisty, kteří kauzu vyšetřovali. Podle jedné z reportáží, ke které se vztahuje žaloba, zaplatil Magna lukrativní dovolenou bývalému vyšetřovateli Vladimíru Trýznovi.

OLOMOUCKÁ KAUZA

V olomoucké kauze, která je nejvážnějším případem prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, policie a tajných služeb, se před čtyřmi lety proti sobě postavili příslušníci speciálních ozbrojených sborů a podnikatelé z regionu. Za spletitým případem, v němž padly desítky trestních oznámení, jsou zřejmě obchody s kradenými auty, falešnými valutami a zbraněmi.

Spolu se Zukalem a Přikrylem čelí žalobě Marie Dolečková a Vladimír Procházka. Ti jsou podezřelí, že vědomě uvedli v reportážích nepravdivé informace o lidech nepohodlných Přikrylovi. Obžalovaní vinu popírají a až na jednoho u soudu odmítli vypovídat. Zukal tvrdí, že se mu část lidí z bezpečnostních složek snaží pomstít za to, že o informoval o zákulisí takzvané olomoucké kauzy.

Proč je soudce Neplech podjatý
Soudce Neplech vypovídal jako svědek v případu redaktora Blesku Pavla Ryšlinka, který čelí pomluvě útoku na státní orgán za to, jakým způsobem o Zukalově kauze letos na jaře referoval. "...o nepravdivosti údaje, že mu (Trýznovi) podnikatel Dušan Magna zaplatil dovolenou, není pochyb," uvedl soudce do policejního protokolu.

"Soudce vypovídal o věcech týkajících se tohoto řízení a v podstatě předběžně hodnotil skutkové okolnosti, které jsou obsaženy v obžalobě. Každý obžalovaný má právo na spravedlivý a nestranný proces a není možné, aby se soudce vyjadřoval před skončením dokazování k meritu věci," míní Přikrylův obhájce Petr Dítě.

Neplech po dvacetiminutovém přerušení, kdy rozhodoval o své nestrannosti, řekl, že podjatý není. "Mé vyjádření nemá přímou souvislost s touto věcí, jde o nepodstatnou záležitost," uvedl soudce. Protože se k líčení nedostavili předvolaní svědci, jednání přerušil. Ještě dopoledne však pokračoval ve výsleších.

Obhajoba trvala na svém tvrzení, proto o Neplechově nestrannosti rozhodovali krajští soudci.

Vypovídali dva bývalí policisté
U posledního stání kauzy Zukal 18. prosince 2001 vypovídali pouze dva bývalí policisté, kteří v olomoucké kauze vystupovali, ostatní svědci se nedostavili.

Vyšetřovatel František Tvardek měl objasnit tvrzení svého bývalého nadřízeného Josefa Menšíka, že se jeden z hlavních aktérů kauzy Olomouc Josef Kolinský podílel na nezákonném shromažďování údajů o podnikatelích a jejich vydírání. "Používali takové metody, že chlapa přivázali ke stromu a pak těsně vedle něj stříleli z pistole," uvedl před časem Menšík.

Podle Tvardka se do doby, než odešel z týmu vyšetřujícího Kolinského, nepodařilo prokázat, že by přímo tento policista mučil lidi. Vyšetřovatelé však měli poznatky, že se na mučení podíleli zaměstnanci přerovské bezpečnostní agentury, s níž Kolinský udržoval blízké vztahy.

"O podrobnostech spojení agentury a policisty nemohu hovořit, protože šlo o operativní poznatky a já nejsem zbaven mlčenlivosti," řekl Tvardek.

Reportér Zdeněk Zukal při jednom z přelíčení v "olomoucké" kauze

,

Video