Saddám u soudu opět protestoval, soudce ho musel nechat vyvést ze síně.

Saddám u soudu opět protestoval, soudce ho musel nechat vyvést ze síně. | foto: Reuters

Soudce poslal Saddáma za dveře. Už potřetí

  • 8
Bývalý irácký prezident Saddám Husajn a jeden z jeho spoluobžalovaných byli opět vyvedeni ze soudní síně. Saddáma tak od soudu vyhodili už potřetí od nástupu nového předsedy soudu. Svržený diktátor totiž nedokázal chvíli mlčet a na soudce stále pokřikoval.

V soudní síni, v níž se odehrává proces o genocidě iráckých Kurdů, nebylo chvíli ticha. Saddám měl na všechno své vysvětlení a na soudce ze svého místa neustále pokřikoval.

"Vy jste obžalovaný a já soudce, sedněte si," řekl předseda soudu Mohamed Urajbí al-Chalífa Saddámovi, který si vytáhl papír s předem připraveným proslovem. Saddám se však rozhodl projev přečíst, i když soudce nechal vypnout mikrofony. Do soudce se pak pustilo i ostatních šest obžalovaných.

Soudce Urajbí ukazoval na Saddáma a volal: "Mlčte, nikdo nebude mluvit." Bývalý irácký prezident ale výzvu Urajbího odmítl uposlechnout. Mlčet nedokázal. Proto ho už potřetí od soudu vyvedli. Saddámovi to ale zjevně nevadilo - ze soudní síně odcházel s úsměvem na rtech.

Exministr: Nekřičeli na mě ani v armádě
Dva další obžalovaní se zvedli a dožadovali se také vyvedení, ale soudce to nepovolil a nařídil všem, aby se posadili.

"Nesednu si. Sloužil jsem 44 let v armádě a nikdo se neodvážil na mne křičet. Jsme zdvořilí a umíme se chovat," volal druhý obžalovaný, bývalý ministr obrany Sultán Hášim Ahmad Taj.

"Nepůjdete ven, ale můžete zůstat stát, když chcete," odpověděl mu soudce. Taj však začal na Urajbího křičet. "Nezvedejte na mě hlas, jste obžalovaný," upozornil ho Urajbí a nakonec nechal vyvést i Taje. Druhý obžalovaný tak šel také za dveře.

Když začal na Urajbího pokřikovat třetí z obžalovaných, předseda soudu stání na hodinu přerušil a nechal zastřít skleněnou přepážku, která odděluje lavice s novináři od soudní síně.

Mohamed Urajbí al-Chalífa nahradil minulý týden svého předchůdce Abdalláha Ámirího, který byl odvolán kvůli neobjektivnosti. Obhajoba od té doby proces bojkotuje a proti výměně soudce protestovali i obžalovaní. Saddám byl za Urajbího předsednictví vyloučen ze soudní síně už třikrát, naposledy v pondělí, kdy protestoval proti "kleci", ve které je v průběhu soudního stání umístěn. - více zde

Svědci popisovali účinky chemických bomb
Proces se Saddámem začal 21. srpna a jde v něm o vyhlazení kurdských vesnic v roce 1988 za irácko-íránské války. Kurdské milice v ní bojovaly na straně Íránu, takže obhajoba i obžalovaní postup proti Kurdům považují za oprávněný.

Dnešní jednání bylo odročeno na 9. října, aby měli odsouzení dost času kontaktovat své právníky a případně najmout nové, informovala agentura AP.

Podle některých zdrojů při operaci Anfál zahynulo na 180 tisíc lidí. Svědci, které zatím soud vyslechl, popisovali zdravotní obtíže, jimiž lidé trpěli po svržení chemických bomb na kurdské vesnice.

Pro Saddáma je to už druhý soud. První posuzoval jeho vinu při likvidaci 150 šíitů z města Dudžail v roce 1982. Tento proces byl zahájen loni na podzim a rozsudek se očekává v polovině října.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video